bed-945881_1920 (1)

Na kvalitu spánku má vliv i vhodně zvolené prostěradlo, není materiál jako materiál

Jak si kdo ustele, tak si i lehne. Tohle přísloví je jistě stále platné. Spánek je nezbytný pro zdraví našeho těla, snižuje stres a napětí, umožňuje regeneraci, zlepšuje náladu a koncentraci. Kvalitní spánek ale závisí na mnoha faktorech – pohodlná postel, ergonomický polštář, teplé, ale vzdušné peřiny. A pozornost je třeba věnovat i poněkud přehlíženému prostěradlu. Jak vybrat to správné?

Možná si většina z vás říká, že prostěradlo je nepodstatné. Stačí přece na posteli roztáhnout kus látky a je to. Není to ale tak úplně pravda. Na trhu najdeme celou řadu možností – různé materiály, velikosti a vlastnosti. A vyplatí se dát si s výběrem trochu načas.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Elastické prostěradlo

Prostěradlo s pružným okrajem si rychle získalo oblibu snad všech lidí. Snadno přilne k matraci, takže ji lépe chrání a během spánku nesklouzává. Jeho nevýhodou je obtížnost skládání – mnoho lidí neví jak na to a ve skříních pak takové prostěradlo zabírá mnoho místa.

Jakou velikost?

Elastické prostěradlo přilne k matraci, a proto musí mít příslušné rozměry. Většina výrobců nabízí univerzální velikosti po vzoru standardních matrací 80 × 200 cm, 120 × 200 cm, 140 × 200 cm apod. Gramáž určuje počet vláken na metr čtvereční látky (g/). Čím je větší, tím je materiál silnější, a proto je odolnější a těžší, ale náchylnější k pokrčení a obtížněji skladovatelný. Je pravidlem, že na zimu, kdy je v bytech o něco chladněji, je lepší zvolit silnější látky nad 250 g/. Pro teplejší období zvolte lehčí materiály, které budou vzdušnější.

Mohlo by vás zajímat:  Matrace Tropico - Recenze a zkušenosti
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Materiály

Povlečení jsou vyrobena z různých druhů materiálů:

  • Polyester / syntetická vlákna – vyznačují se nízkou cenou, snadnou péčí a vysokou odolností. Tento materiál se nemačká, takže nevyžaduje žehlení. Polyesterové prostěradlo vám bude jistě sloužit mnoho let, ale na rozdíl od přírodních tkanin je méně prodyšné.
  • Krep – tento materiál je vyroben z kombinace bavlny a příměsi syntetických tkanin. Má specifickou strukturu a je na dotek mírně drsný. Kombinuje to nejlepší z přírodních a umělých vláken. Nelepí se na pokožku, rychle schne, je vzdušný a snadno se udržuje.
  • Jersey – je také směs bavlny a polyesteru. Díky jedinečné struktuře látky je velmi pružný a hladký, což znamená, že nevyžaduje žehlení, protože jakékoli záhyby se po rozvinutí samy narovnají.
  • Bavlna – Díky speciální tkané vazbě je hladká a měkká na dotek. Prostěradla vyrobená z tohoto materiálu jsou lehká a vzdušná, ideální pro léto. I bez elastického okraje se během spánku nezkroutí. Propouštějí snadno vzduch, což umožňuje pokožce dýchat.

Vybírejte tedy dle vašich potřeb. Myslete na to, že kvalitní spánek je důležitý a vyplatí se do něj investovat.

Mohlo by vás zajímat:  Tropické noci nepřejí klidnému spánku, pár triků ale vytvoří v ložnici příjemnější klima

 

Přidat na Seznam.cz