Matrace1

Kvalitní spánek zajistí pouze vhodná matrace. Faktorů při výběru je několik

Říká se, že prospíme až jednu třetinu života. Ložnice by tedy měla být oázou klidu, kde se budete cítit příjemně. Samozřejmostí je pravidelné větrání, díky kterému se vám bude lépe usínat. Nejdůležitější je ale matrace, na které spíte. Jestliže se v noci často budíte nebo ráno vstáváte z postele celí rozbolavělí, na vině je jednoznačně špatný výběr matrace. Jak ale vybrat tu pravou, díky které se budete po procitnutí cítit jako znovuzrození?

Mohlo by vás zajímat:  Ochraňte svůj dřevěný skládek před hmyzem a plísněmi

Správná velikost i tvrdost

Většinou si v obchodech vyberete některou z univerzálních matrací, které mají velikost 100 × 200 cm nebo 160 × 200 cm. Druhá zmíněná se používá spíše do manželských postelí. Důležité ale je přihlédnutí k vaší výšce, protože matrace by vás měla přesahovat o 10 cm nahoře i dole, tedy celkově by měla být o 20 cm delší než vy.

Zdroj obrázku: Freepik

Pokud nejste neobvykle vysocí, bez problémů si vyberete z běžně dostupného sortimentu. Jak si ale poradit s tvrdostí? Je lepší pořídit měkkou, nebo středně měkkou? Co je vlastně pro páteř vhodné? Většinou se setkáte se čtyřmi základními třídami tvrdosti, které mají návaznost na vaši váhu:

  • H1 – měkká matrace, vhodná pro osoby s hmotností do 60 kg,
  • H2 – středně měkká matrace, 60–80 kg,
  • H3 – středně tvrdá matrace, 80–110 kg,
  • H4 – tvrdá matrace, vhodná pro osoby s hmotností vyšší než 110 kg.
Mohlo by vás zajímat:  Prach je nesmrtelný, s pár triky a změnami ho ale doma může být mnohem méně
Zdroj obrázku: Freepik

Nepodceňte výběr materiálu

Důležité je také to, z čeho je matrace vyrobena. Rozhodně by měla mít vrstvu z kokosových vláken, která je antialergenní a chrání před množením roztočů a jiných mikroorganismů. Je navíc prodyšná, takže se nemusíte obávat plísní. Žádoucí je také vrstva z termoaktivní pěny, díky které budou vaše záda jako v bavlnce. Tato vrstva se totiž dokonale přizpůsobí křivkám vašeho těla.

Zdroj: https://sleepopolis.com/guides/how-to-choose-a-mattress/
Přidat na Seznam.cz