Stále měkké a hebké ručníky nezařídí aviváž, přírodní prostředky prospějí lépe
Také nemáte rádi, když je ručník jako šmirgl? Sice velmi dobře prokrví pokožku, ale utírání s takovou osuškou nebo ručníkem nemusí být každému příjemné. Pokud máte citlivější pokožku, tak si s takovým ručníkem můžete přivodit drobné oděrky. Máme pro vás pár tipů, které vašim ručníkům pomohou navrátit hebkost.
Starejte se o froté ručníky, vydrží déle
Nové, neseprané ručníky nepoužívejte. Důvodů je hned několik. Dost často obsahují prach a jiné mikroskopické částice přímo rovnou z výroby, které mohou poškodit vaši pleť. Navíc dost často nepříjemně zapáchají, a ještě k tomu mohou pouštět i barvu. Všimněte si i toho, že nový ručník má dost často volná a nevzhledná oka. Výrobci počítají s tím, že se froté tkanina při praní srazí a tato oka se tak zatáhnou. Textilie se stane hutnější a bude lépe sát vodu. Froté kousky perte na 40 °C až 60 °C. Barevné osušky, hlavně ty tmavé, vyperte raději dvakrát odděleně, aby neobarvily jiné kusy prádla.
Prostředky, které vrátí měkkost
Také tak rádi používáte aviváž? Možná vás překvapí, že osuškám a ručníkům vůbec nesvědčí. Příležitostné použití není na škodu, ale měkkosti tím moc nedocílíte. Aviváž je vazká a ucpe póry froté tkaniny. Nepřehánějte to ani s pracím práškem, ten při špatném vymáchání působí jako škrob. Co tedy můžete s ručníky a osuškami udělat?
- Zkuste použít jedlou sodu. Namočte textil na jednu hodinu do roztoku teplé vody a jedlé sody. Soda odstraní případný zápach a ručníky změkčí.
- Prádlo bude měkčí i když použijete ocet. Přidejte ho k praní místo aviváže.
- I když se vám to bude zdát divné, froté materiálům nesvědčí ani sušení na přímém slunci. Ručníky na slunci ztvrdnou.
Pokud máte sušičku, osušky a ručníky jsou z ní měkké. Ale pozor, ani to není úplně ideální. Sušička působí tak trochu jako odstraňovač žmolků. Froté textil časem ztrácí na svém objemu.