Mražení potravin je oblíbený způsob uchování potravin, je ale nutné dodržet správný postup
Zmrazit dnes můžete skoro všechno. Sezonní ovoce a zelenina nebo maso a ryby se často skladují při nízkých teplotách. Jak ale zajistit, že se neobjeví bakterie, jako například Listeria monocytogenes?
Někteří tvrdí, že zamrazením se ztrácejí vitaminy
Podle některých odpůrců zamrazování potravin ztrácejí tímto způsobem skladování cenné vitamíny a další minerály, které běžně obsahují. Na druhou stranu má vaření podobný účinek. Musíte si tedy položit otázku, co je pro vás lepší. Zda v zimě mít zmrazené ovoce, které si natrháte doma na zahradě, nebo si v zimě raději koupíte ovoce dovážené ze zahraničí, které bude plné chemikálií.
Do mrazáku byste neměli dávat nic teplého. Teplé jídlo nechte vychladnout, dejte na chvíli do ledničky a až poté do mrazáku. Je nutné, aby chlad nastával postupně. Teplé jídlo v mrazáku by mohlo zvýšit jeho teplotu a jiné jídlo by se naopak mohlo rozmrazit. Jídlo můžete rozdělit na menší porce, protože ty se budou lépe zamrazovat a navíc je budete snadněji i povolovat. A můžete si pak vzít jen tolik porcí, kolik budete potřebovat.
Zamrazením ušetříte peníze i místo
Zmrazené jídlo si nezapomeňte popsat, abyste věděli, kdy jste ho do mrazničky dali. Některé maso vydrží v mrazáku několik měsíců, jiné potraviny vydrží mnohem méně. Aby byly balíčky s jídlem co nejmenší, můžete je položit naplocho, například na talíř. Až budou zmrzlé, můžete je postavit svisle jako knihy. Ideálně můžete použít vakuově uzavřené obaly. Nikdy nejezte maso, které bylo rozmrazené a znovu zamrazené. Můžete do svého těla dostat bakterie, které mohou ohrozit vaše zdraví.
Zamrazit můžete samozřejmě také ryby, ale u těch si dávejte pozor, protože mohou cestovat velké dálky a je velká pravděpodobnost, že byly zamrazené již na rybářské lodi. Vždy se ujistěte, že jsou ryby čerstvé. Omáčky nebo polévky můžete zamrazit ve sklenicích, ale nezapomeňte, že je nesmíte plnit až po okraj.
Zdroj: https://www.tasteofhome.com/article/freezing-food/