Potravinoví moli dokážou zničit všechny zásoby. Vůně bylin je udrží od kuchyně daleko

Potravinoví moli dokážou zničit všechny zásoby. Vůně bylin je udrží od kuchyně daleko

I když jsou malí, škody, které dokážou udělat, umí být velké. Vniknou do našich kuchyní a zcela zničí zásoby potravin, které jsou po kontaktu s těmito škůdci vhodné pouze k vyhození. Potraviny doma jsou skutečný problém. Když spatříte přítomnost těchto škůdců ve své domácnosti, musíte ihned jednat.

Škodliví pro zdraví

Přítomnost potravinových molů rozpoznáte na základě tenké a lehké příze, kterou zanechají. Vypadá to trochu jako pavučina. Nejčastěji je lze pozorovat uvnitř potravin. Není pochyb o tom, že takový pohled vyvolává velmi nepříjemné pocity. Mnoho lidí se však stále ptá, zda jsou potravinoví moli nebezpeční pro zdraví. Neinteragují přímo s lidmi, nekoušou, takže se v tomto ohledu zdají neškodní. To není úplně pravda.

Ukázalo se, že larvy i dospělí jedinci přenášejí patogenní bakterie včetně fekálních streptokoků. Kontakt s nimi může způsobit alergické reakce u lidí, zejména v souvislosti s dýchacími cestami. Způsobují také problémy se žaludkem a průjem. Obzvlášť zranitelní jsou lidé se sníženou imunitou. Proto se nikdy nesnažte zachránit napadené potraviny, ale okamžitě je vyhoďte.

Mohlo by vás zajímat:  Dokonale čistá pračka jedině díky osvědčeným pomocníkům. Po zápachu nebude ani památky
Zdroj obrázku: Freepik

Domácí boj

Nemusíte připravovat arzenál chemických látek, abyste se jich zbavili. Domácí metody jsou stejně účinné a šetrnější k životnímu prostředí a jistě levnější. Nejprve si musíte uvědomit, co se molům nelíbí. Nesnesou mnoho pachů, které jsou pro lidský nos velmi příjemné. Proto vám doporučujeme, abyste vytvořili aromatickou směs pro boj proti potravinovým molům.

Připravte si malé bavlněné sáčky. Naplňte je směsí sušených a drcených bylin. Vašimi velkými spojenci se stanou bobkový list, levandule, tymián, rozmarýn a hřebíček. Zavěste nebo položte sáčky na místa, která mohou být obzvláště lákavá pro potravinové moly. Jedná se hlavně o skříňky s jídlem a surovinami, jako je mouka, těstoviny a podobně. Vůně tohoto mixu účinně vystraší moly a způsobí, že se k vašim potravinám ani nepřiblíží.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/plant-problems/pests/insects/herbs-that-drive-away-moths.htm
Přidat na Seznam.cz