Moli jsou pohromou každého domova. Jakmile se objeví, nasaďte ty nejúčinnější zbraně

Moli jsou pohromou každého domova. Jakmile se objeví, nasaďte ty nejúčinnější zbraně

Také vás vždy nepříjemně překvapí, když doma najdete mola? Je to předzvěst vážných potíží, protože moli se šíří velmi rychle a mohou vám doslova zamořit domácnost. Mol šatní škodí ve skříních, jiný druh molů se zase soustředí na potraviny, ale ani jednoho z nich doma nechceme. Jak se jich efektivně a jednou provždy zbavit?

Jak postupovat?

Proti šatním molům lze snadno použít přípravky ve spreji, které jsou přímo určeny k likvidaci šatních molů. Je potřebné také celou skříň vyprázdnit, vyčistit a vydezinfikovat.

Mohlo by vás zajímat:  Běžná bakteriální a virová onemocnění léčíme doma, často ale zapomínáme na důkladný úklid bytu

Pomůže máta nebo levandule

Proti molům je možné bojovat i bylinkami – nejúčinnější jsou právě máta a levandule. Zkuste si nachystat tyto sušené bylinky a nasypte je do malých látkových sáčků. Ty poté rozvěste po šatní skříni – moli se jí budou vyhýbat.

Citronová kůra

Proti šatním molům výborně zabírá také sušená citronová kůra. Oloupejte si několik citronů a kůru nechte přes den na slunci vysušit. Následně ji rozvěste v šatně nebo ve skříni. Moli se budou této nástraze vyhýbat a rychle si najdou cestu pryč.

Mohlo by vás zajímat:  Podobají se ovocným muškám, tento hmyz ale útočí na pokojové rostliny. Květiny zachrání česneková zálivka
Zdroj obrázku: Freepik

Napadené potraviny je třeba vyhodit

Pokud moly najdeme v potravinách, je potřeba je ihned vyhodit. Jen tak se zbavíte skutečně všech možných zárodků a vajíček, které pouhým pohledem jen stěží odhalíte. Jako vhodná prevence funguje také občasné prosetí mouky a dalších náchylných surovin přes malé sítko, které je schopné vajíčka molů zachytit.

Zaměřte se na prevenci

Nejlepší cestou, jak se vyhnout molům, je uchovávat suché potraviny v dobře uzavřených nádobách a pravidelně uklízet. Tak máte jistotu, že včas narazíte na případné zárodky a budete je moci odstranit dříve, než se rozmnoží.

Mohlo by vás zajímat:  Proti mravencům v domácnosti se můžeme bránit přírodními surovinami

Další možností je snažit se zabránit tomu, aby se moli vůbec do domu dostali. To však může být poměrně obtížné. Je nutné správně utěsnit okna i dveře, ale také zajistit, že si moly nepřinesete domů v potravinách.

Zdroj: https://www.moth-prevention.com/blogs/the-art-of-prevention/pantry-moths-vs-clothes-moths
Přidat na Seznam.cz