Mravenci mohou ovocné stromy úplně zničit. Před katastrofou ochrání úrodu jednoduchá past

Mravenci mohou ovocné stromy úplně zničit. Před katastrofou ochrání úrodu jednoduchá past

Mravenci na zahradě plní spoustu užitečných funkcí, a tak by se zdálo, že jejich přítomnost je nanejvýš žádoucí. Bohužel každá mince má dvě strany, a tak i příliš velká kolonie mravenců může způsobit víc škody než užitku. Zejména pokud obývají ovocné stromy, které si vybrali za své hnízdo. To bohužel výrazně oslabuje jejich kondici.

Kde jsou mravenci, tam bývají mšice

Stává se také, že mravenci během suchých dní okusují mladé výhonky rostlin a tím je ničí. Jako by to nestačilo, mravenci často žijí v symbióze s mšicemi, které vysávají životodárnou mízu. Zatímco mravenci mšice chrání před napadením jiným hmyzem, mšice jim dávají nektar, který vylučují. Jak tedy stromy a další rostliny před mravenci ochránit?

Mohlo by vás zajímat:  Září na zahradě je ve znamení úklidu a přípravy na novou sezonu

Jednou z nejúčinnějších metod je vytvoření jednoduché pasti. Jde o pás široký asi deset centimetrů, který ovineme kolem kmene stromu a natřeme ho speciálním zahradnickým lepidlem. Stačí použít i obyčejnou fólii dostatečné délky. Na ní pak naneste špachtlí nebo štětcem voděodolné lepidlo a máte hotovo. Past vyměňte, když ztratí svou lepivost nebo se zcela pokryje těly hmyzu.

Zdroj obrázku: Freepik

Ekologické způsoby

Domácí metody pro boj se škůdci jsou čím dál tím populárnější. Zahradníci se snaží omezit používání invazivních chemikálií na svých zahradách i v domácnostech, a tak volí přírodní metody. Proto se někteří z nich uchylují k polití mraveniště vařící vodou, což ovšem nepatří zrovna mezi humánní způsoby. Daleko lepší je snažit se mravence odpudit vůní, kterou nemají rádi.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbený trik, který usnadní vaření. Poklici jde jednoduše přichytit na ucho hrnce

Pokud se rozhodnete pro takový přírodní boj, bude to chtít trochu času a trpělivosti, ale úsilí se nakonec vyplatí. Osaďte záhony rostlinami, které budou mravence odpuzovat. Patří mezi ně levandule, měsíček a majoránka. Cesty mravenců můžete také pokapat mátovým, hřebíčkovým, čajovníkovým nebo citrusovým éterickým olejem. Skvěle funguje i skořice nasypaná na stromy a do záhonů.

Zdroj: https://homeguides.sfgate.com/can-ants-damage-fruit-trees-57489.html
Přidat na Seznam.cz