Některé ananasy je vhodné nechat na pultech obchodů ležet. Stačí se podívat na jejich listy a poznáte, že jsou nedostatečně zralé

Některé ananasy je vhodné nechat na pultech obchodů ležet. Stačí se podívat na jejich listy a poznáte, že jsou nedostatečně zralé

Jak v obchodě poznat opravdu zralý a chutný ananas? Jen šťavnatý ananas nás svou chutí skutečně potěší. Poznat byste to měli už v obchodě při nákupu. Nejprve zkontrolujte barvu, měla by být zelená a trochu oranžová. Při stisknutí by se měl ananas mírně prohnout, ale následně se vrátit do původního tvaru.

Pokuste se vytrhnout list ze středu

Zralý ananas poznáte i podle listů – v samém středu listové růžice vyhledejte ten nejmenší list a pokuste se ho vytáhnout. Pokud je ovoce zralé, snadno se s mírným odporem utrhne. Pokud ale list sám odpadává a nedrží v růžici, pak je ovoce už nejspíš přezrálé. Pokud naopak nejde odtrhnout vůbec, je plod nezralý.

Mohlo by vás zajímat:  Plátek okurky v květináči prozradí, jestli jsou pokojové rostliny vystaveny škůdcům

Také myslete na to, že čím zralejší ananas je, tím intenzivněji a víc sladce voní. Pokud je vůně slabá, potřebuje ještě několik dní, aby zcela dozrál. Pokud naopak cítíte stopy alkoholu nebo octa, značí to, že ananas už je přezrálý a započal v něm proces kvašení. Plod v ruce potěžkejte, abyste zjistili, zda je vzhledem ke své velikosti dostatečně těžký. Vyvarujte se popraskaných nebo jinak poškozených plodů. Zakoupený ananas zkonzumujte do týdne.

Zdroj obrázku: Freepik

Proč jíst ananas?

A jak ananas oloupete? Položte ho na prkénko, odřízněte jeho základnu a následně část hned vedle listů. Pak ananas položte vzpřímeně a ostrým nožem odřezávejte slupku kolem ovoce. Oloupaný ananas podélně rozkrojte na čtvrtiny. Všechny položte svisle na prkénko a vyřízněte tuhé jádro uprostřed. Pak už můžete ananas naporcovat dle libosti.

Mohlo by vás zajímat:  Nepřítel varné konvice nikdy nespí. Spolehlivě ho porazí jedlá soda nebo ocet

Ananas byste si měli dopřávat tak často, jak to jen jde. Dužina obsahuje převážně vodu s lehce stravitelnými sacharidy, vitamíny A, C i B, vápník, draslík, železo a další minerální látky. Obsahuje také enzym bromelin, který napomáhá trávení tím, že štěpí bílkoviny. Konzumace ananasu se tedy doporučuje zejména při střevních a zažívacích obtížích, navíc také pomáhá předcházet vzniku krevních sraženin.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/how-to-pick-a-pineapple
Přidat na Seznam.cz