Nahrobek1

Místo odpočinku našich blízkých si zaslouží péči. Vyčištěný náhrobek se bude blýskat jako nový

Na hřbitov pochopitelně chodíme zavzpomínat na naše blízké, neměli bychom ale vynechávat ani čištění náhrobků. Hezky upravený hrob a čistý náhrobek je důstojným místem odpočinku pro zesnulé osoby a zejména v období svátků nebo výročí úmrtí bychom mu měli věnovat dostatečnou péči. Jak na to, aby se náhrobky opět leskly novotou i po několika letech?

Žulu čistěte octovou vodou

Žulu je nejlepší čistit alespoň jednou za tři měsíce. Použít bychom k tomu měli teplou vodu s octem, a to v poměru jedné sklenice octa na litr vody. Vyvarujte se olejování náhrobku a desky, žule příliš nesvědčí. Tento kámen má také nízkou savost a nečistoty z něj jdou většinou odstranit velmi snadno. Vyvarujte se jen použití ocelového kartáče, který by mohl žulu poškrábat a zničit.

Mohlo by vás zajímat:  Rychle a efektivně usušit prádlo jde i v klasické pračce. Stačí ho zabalit do ručníku
Zdroj obrázku: Freepik

Teraco, někdy nazývané také terrazzo, je směs cementu a ušlechtilých kamenných drtí. Hojně se tento materiál používal zejména v 80. letech minulého století. Lze ho umýt vodou a čisticím prostředkem nebo roztokem vyrobeným ze dvou polévkových lžic jedlé sody a jednoho litru vody. Odolné nečistoty, například od vosku nebo rzi, odstraníte amoniakem a kartáčem s tvrdými štětinami.

Pozor na mramor, snadno se poškrábe

Mramorový náhrobek je nejlepší otřít houbou namočenou v teplé vodě. Použít můžete i měkký hadřík. Jelikož se mramor snadno poškrábe, vyhněte se drhnutí a nepoužívejte ani čističe na bázi písku. Na beton je nejlepší použít tlakový čistič. Pokud ho nemáte k dispozici, můžete ho vydrhnout kartáčem a libovolným čisticím prostředkem, je to ale poněkud pracnější.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí kvas posílí imunitu jako nic jiného. Čerpat jeho sílu můžete až 4 týdny
Zdroj obrázku: Freepik

Pískovcový náhrobek je nejnáročnější na údržbu, jelikož velmi dobře saje vlhkost, snadno se drolí a je oblíbeným stanovištěm lišejníků. Čistěte ho ideálně na sucho měkkým kartáčem, který ho zbaví největších nečistot. Pak můžete použít vodu s čisticím prostředkem bez fosfátů a ihned po použití ho omyjte čistou vodou. Ideálně náhrobek ještě očistěte speciálním přípravkem proti tvorbě plísní, mechu a hub.

Zdroj: https://www.funeralhelpcenter.com/how-to-clean-a-cemetery-tombstone-or-marker/
Přidat na Seznam.cz