Red Wine 505296 1920

Večírek s následky rozlitého vína. Skvrny už nebudou problém

Skvrny od vína jsou jedním z nejčastějších následků večerní zábavy. Ať už jde o skvrnu od vína na blůze nebo šatech, dá se jí zbavit. Existuje také mnoho DIY způsobů, jak ji odstranit. Jak tedy zabránit katastrofě v případě, kdy nemáte doma speciální přípravky na odstranění skvrn?

Citrón

Čerstvé skvrny od vína se snadno zbavíte pomocí citrónu. Jednoduše jej rozkrojte, potřete skvrnu dužinou a nechte jej několik minut působit. Prádlo dejte poté klasicky vyprat. 

Sůl

Pokud je skvrna od vína stále čerstvá, posypte ji větším množstvím soli, tu nechte chvíli pracovat. Sůl absorbuje tekutinu, poté můžete oděv dát na praní do klasické pračky. Není-li čas na praní a sušení, místo po odstranění soli pouze opláchněte studenou vodou.

Mohlo by vás zajímat:  Se skvrnami od železité vody si poradí i domácí prostředky, pozor ale na zásadní chybu
Zdroj obrázku: Pixabay

Jedlá soda

Jedlá soda je nejúčinnějším prostředkem na odstranění starých skvrn. Smíchejte litr vody a 3‍–‍‍4 lžíce jedlé sody. Do vytvořeného roztoku skvrnu namočte, nechte působit a následně oděv klasicky vyperte. Skvrna zmizí jako mávnutím kouzelného proutku!

Horké mléko

Mléko hravě pomůže s čerstvými i starými skvrnami. Tato metoda je však aplikovatelná pouze u tkanin, které jsou odolné vůči vysokým teplotám. Přiveďte k varu zhruba 0,5 l mléka, do kterého přidáte lžičku soli. Oděv se skvrnou můžete namočit do stále vroucího mléka na plotně či ji zahřátým mlékem pouze vyčistit. Následně textilii přeperte pod proudem vody a dejte do pračky. 

Mohlo by vás zajímat:  Vtiskněte interiéru svou duši. Pokud jste rodilí romantici, nebojte se to dát najevo

Protiklady se přitahují

Věřte nebo ne, ale na skvrny od červeného vína pomůže víno bílé. Skvrnu jím polijte, očistěte a dejte oděv klasicky vyprat do pračky. Skvrna je tatam!

Zdroj obrázku: Pixabay

Skvrna na koberci?

K odstranění skvrn od vína na koberci pomůže již zmíněné bílé víno nebo směs jaru a peroxidu vodíku. V tomto případě není od věci roztok nejprve vyzkoušet na méně nápadném místě. Budete tak mít jistotu, že se koberec neodbarví. Poté stačí nanést roztok jaru a peroxidu hadříkem na skvrnu. Pozor – neotírat! Skvrna by se rozmazala a bylo by o další práci postaráno. Nechte směs působit, postříkejte ji studenou vodou a tu následně vysušte čistým hadrem. 

Přidat na Seznam.cz