Kitchen 2400367 1920 1[1]

Kuchyňská linka ze dřeva, laminátu i konglomerátu vyžaduje péči, aby zůstala dlouho krásná

Kuchyňská linka je každý den vystavovaná přípravě pokrmů, krájení, vaření i jinému používání. Zároveň platí, že od čistoty linky se odvíjí i čistota celé kuchyně. Jak přesně o kuchyňskou linku pečovat, záleží na materiálu, ze kterého je vyrobena. Dřevo vyžaduje trochu náročnější péči než laminát, vůbec nejjednodušší na údržbu je ale konglomerát kamene.

Vodu co nejdřív vysušte

V první řadě pamatujte na to, že žádná linka nemá ráda kontakt s vodou. Pokud se na ni nějaká voda přeci jen dostane, ihned ji vysušte. Zvažte také pořízení podložek pod hrnce, které zabrání poškození desky. Laminát je poměrně bezproblémový materiál, který vyčistíte vlhkým hadříkem, ideálně z mikrovlákna. Není třeba používat žádné čisticí prostředky, což je u plochy, která přichází do styku s potravinami, velká výhoda.

Mohlo by vás zajímat:  Zatuchlý zápach ve skříni má snadné řešení. Ale nejdřív je důležité vypátrat jeho příčinu
Zdroj obrázku: Pixabay

Pokud se na laminátu objeví skvrna, kterou nelze vyčistit hadříkem, vyzkoušejte citronovou šťávu, kterou desku pokapete. Nechte chvíli působit a následně šťávu setřete. U laminátu dávejte na vodu velký pozor, jelikož je to materiál citlivý na vlhkost. Při každodenním úklidu nezapomínejte vysoušet i desku kolem dřezu.

Olejované dřevo je náročnější na údržbu

Dřevo, které je pokryté lakem, lze čistit stejně jako laminát – stačí navlhčit hadřík a jemně ji přeleštit. Lesk laku zvýšíte malým množstvím kuchyňského oleje a vyleštěním hadříkem z mikrovlákna. Péče o naolejovanou desku je o něco obtížnější. Veškeré skvrny je nutné okamžitě odstranit mycím prostředkem a pravidelně je nutné dřevo chemicky vyčistit a znovu napustit olejem.

Mohlo by vás zajímat:  Mouchy vypudí ze zahrady aromatické bylinky a květiny
Zdroj obrázku: Freepik

Konglomerát je moderní a nadčasový materiál. Jeho velkou výhodou je, že neabsorbuje nečistoty, takže ho stačí otřít hadříkem namočeným ve vodě a pokapaným klasickým prostředkem na nádobí. Jednou za tři roky je dobré kámen znovu impregnovat. Konglomerát mohou poškodit pouze kyseliny a abraziva, jinak bude vypadat dlouho jako nový.

Zdroj: https://www.country-classics.com/home-builders-blog-new-jersey/6-tips-to-care-for-your-kitchen-cabinets
Přidat na Seznam.cz