Alarm Clock 1193291 1280

Korejští vědci potvrzují dobrý vliv studeného světla při probouzení. Zkuste ho také

Chcete ráno vstát svěží? Nainstalujte do ložnice světla ve studených tónech. Podle korejských vědců má právě studené světlo příznivý vliv na naše biologické hodiny a pomáhá nám rychleji se probudit. Zajímavé je, že mechanismus, který za tím stojí, je nám dobře známý, s tím rozdílem, že byl studován spíše z hlediska škodlivých účinků studeného světla večer.

Účinky na zdraví

Výzkum účinků světla na naše biologické hodiny a fyziologii se urychlil již před dvanácti lety poté, co vědci zjistili, že naše sítnice obsahuje další fotosenzitivní buňky, které mimo jiné kontrolují procesy sekrece hormonů, melatoninu a kortizolu.

Mohlo by vás zajímat:  Skladba jídelníčku ovlivňuje zdraví ledvin. Škodí jim sůl i nadbytek bílkovin

Modré světlo

Poměrně rychle byl zaznamenán významný dopad modrého světla, které se dnes objevuje u obrazovek počítačů či smartphonů. Tento nepříznivý efekt modrého světla způsobuje oslabení sekrece melatoninu, spánkového hormonu, který reguluje náš cyklus usínání a vstávání. Pod vlivem tohoto světla můžeme mít problém usnout. Vědci z Korejského pokročilého institutu vědy a techniky se tímto problémem také zabývali, dokud se konečně nezeptali sami sebe, zda nám nemůže to, co nás trápí večer, pomoci ráno?

Mohlo by vás zajímat:  Drony mohou usnadnit zlodějům vloupání do bytu nebo domu
Zdroj obrázku: Pixabay

Experiment

Ukázalo se, že může. Potvrdily to výsledky studie s 15 dobrovolníky. Během experimentu zkontrolovali, zda hodinové ranní ozáření ovlivňuje reakci těla a subjektivní pohodu dobrovolníků, v závislosti na barevné teplotě světla. Zjistili, že při chladném, modře zbarveném světle se hladiny melatoninu snížily výrazněji než v teplejším světle.

Výhody LED osvětlení

  • úspora,
  • dlouhá výdrž,
  • mnoho způsobů provedení,
  • volba odstínu světla,
  • okamžité rozsvícení,
  • nezahřívají se.

Nevýhody LED osvětlení

  • pořizovací cena,
  • vliv světla na lidské oko,
  • světelné znečištění.
Mohlo by vás zajímat:  Aromatické oleje si snadno sami vyrobíte. Stačí si vybrat nejoblíbenější vůni

LED osvětlení patří k trendům posledních let a „zastaralé“ žluté osvětlení je na ústupu. Ač má studené světlo několik nevýhod, jeho přínos v případě vstávání nelze popřít. Při volbě domácího osvětlení proto neváhejte použít kombinaci obou způsobů osvětlení.

„Osvětlení je pro nás velmi důležité, protože většinu času trávíme pod střechou. Právě s pomocí osvětlení můžeme nejvíce ovlivnit, jak vnímáme své okolí,“ dodává Hyeon-Jeong Suk.

Zdroj: https://nymag.com/intelligencer/article/how-smart-home-lightbulbs-can-help-you-wake-up-easier-sleep-better-habits.html
Přidat na Seznam.cz