Holzpellets Baum

Vytápění peletami se vyplatí. Jaké jsou jeho výhody

V dnešní době vysokých cen energií všichni, kdo můžou, hledají alternativní zdroj vytápění. A tím je bezesporu vytápění krbem. Ne každý má ale možnost skladovat na zahradě spoustu dřeva. Vyzkoušejte raději vytápění peletami. Proč?

Co jsou pelety?

Pelety jsou biopalivo vyrobené z pilin, štěpky a všemožných zbytků z dřevařského průmyslu. Jejich největší výhodou je samozřejmě fakt, že vytápění s nimi je mnohem levnější variantou než elektřina či plyn. A pokud si pořídíte peletová kamna s automatickým výměníkem, nemusíte mít nad topením ani velký dohled. Nicméně dřevěné pelety mají mnoho dalších výhod. Jaké to jsou?

Mohlo by vás zajímat:  Každý je denně používá, ale málokdo zná rizika. Některé věci v domácnosti jsou líhní bakterií

Ekologický zdroj vytápění

Pelety jsou jednoznačně ekologické, jelikož se jedná o obnovitelný a šetrný zdroj energie. Jelikož se jedná o produkt dřevařského průmyslu, nemusíte se bát, že byste do okolí produkovali oxid uhličitý. Když porovnáme pelety například s plynem, jsou navíc klimaticky mnohem šetrnějším způsobem vytápění domácnosti. Pozor ale, pokud topíte peletami ve starých kotlech. Vznikne tak spousta škodlivých emisí.

Jak skladovat pelety a likvidovat popel?

Pelety vždy skladujte v suchu a chladu. Nejlépe je vyhradit pro uskladnění pelet prostor o rozloze 6-7 m čtverečních. Po vypálení pelet byste měli uložit žhavý popel do nehořlavé nádoby (kamenné, keramické či kovové), která má víko. Popel totiž často obsahuje žhavé uhlíky. Abyste předešli požáru je dobré s likvidací popelu počkat tři až čtyři dny, tak budete mít jistotu, že již nemůže znovu vzplanout.

Mohlo by vás zajímat:  Když se objeví rez, není třeba panikařit. Bez speciálních čističů lze obnovit krásu povrchu i za pár desítek vteřin

Popel z pelet je silně alkalický, to znamená, že dokáže skvěle okyselovat lesy a půdu. Proto ho nejlépe zužitkujete, když jej rozptýlíte v přírodě – v lese, na zahradě, na záhonu – prostě kdekoli.

Přidat na Seznam.cz