Soil Hand Planting

Kompostování umožní zpracovat biologický odpad a připravit na jaro výživný humus

Listopad je ideální čas na to, abyste začali kompostovat a připravili svou zahradu na jarní sezónu. Kompostování je proces přeměny organických odpadů, jako jsou listy, větve a kuchyňské zbytky, na bohatý, živinami nabitý kompost, který může výrazně zlepšit kvalitu vaší půdy. Tady je několik kroků a tipů, jak začít s kompostováním v listopadu.

1. Shromažďování materiálu

Listopad je čas, kdy je mnoho listí, které lze použít jako základ pro váš kompostový hrom. Sbírejte spadané listí, posečenou trávu, zbytky rostlin a další organický materiál ze své zahrady.

2. Vytvoření kompostové hromady nebo použití kompostéru

Rozhodněte se, zda chcete kompostovat v otevřené hromadě nebo v kompostéru. Kompostéry mohou pomoci urychlit rozklad a udržet hromadu teplejší během chladnějších měsíců.

Mohlo by vás zajímat:  Na jaře je důležité postarat se o trávník, stromy i sazenice zeleniny

3. Vrstvení materiálů

Střídejte vrstvy zeleného materiálu (například kuchyňské zbytky) a hnědého materiálu (například listí a větve), aby byl zajištěn správný poměr uhlíku a dusíku, který je nezbytný pro efektivní kompostování.

4. Přidání struktury

Do hromady přidejte větve nebo drť, což zajistí lepší provzdušnění a pomůže předcházet nepříjemným zápachům a zpomalování procesu rozkladu.

Vegetable Peelings Compost
Zdroj obrázku: Freepik

5. Udržování správné vlhkosti

Kompost by měl být vlhký, ale ne příliš mokrý. Vlhkost je důležitá pro mikroorganismy, které rozkládají organický materiál. V suchém počasí můžete potřebovat přidat vodu, aby se udržela správná vlhkost.

Mohlo by vás zajímat:  Levné domácí suroviny jsou ideálním řešením proti plevelu v dlažebních kostkách

6. Pravidelné promíchávání

Pravidelné promíchávání kompostu pomůže udržovat kyslík a urychlí rozklad. Snažte se kompost obracet každé dva až čtyři týdny.

7. Přidávání kuchyňských zbytků

Do kompostu můžete přidávat běžné kuchyňské zbytky, jako jsou oloupané zbytky, zbytky ovoce, kávová sedlina a vaječné skořápky. Vyhněte se přidávání masa, mléčných výrobků a mastných potravin, které mohou přilákat škůdce.

8. Ochrana před mrazem

V chladnějších klimatických podmínkách může být třeba kompost chránit před extrémním chladem, aby se proces rozkladu nezastavil. Můžete použít staré koberce, plachty nebo slámu k izolaci hromady.

9. Testování kompostu

Před použitím kompostu na jaře zkontrolujte jeho zralost. Dobře vyzrálý kompost by měl mít tmavou barvu, drobivou strukturu a příjemnou zemitou vůni.

Mohlo by vás zajímat:  Přírodní prostředky proti hmyzu: aromatické rostliny fungují jako repelenty

10. Použití kompostu na jaře

Na jaře použijte kompost jako vrchní obložení nebo ho zapracujte do půdy před výsadbou. Tím zlepšíte strukturu půdy, zvýšíte její schopnost zadržovat vodu a dodáte rostlinám potřebné živiny.

Kompostování v listopadu je skvělý způsob, jak recyklovat organický odpad a připravit půdu na další sezónu. Dodržováním těchto jednoduchých kroků můžete zajistit, že vaše zahrada bude bohatší a produktivnější na jaře. Plus, máte možnost pomáhat životnímu prostředí snížením množství odpadu, který končí na skládkách.

Zdroj: https://platthillnursery.com/guide-to-fall-composting-and-mulching-chicago/
Přidat na Seznam.cz