Shovel Snowy Landscape

Sníh může na zahradě zanechat škody

Milujete krásně zasněžené stromy a louky? Bílé a čistá panoramata potěší nejedno lidské oko. Nejvíce však sníh potěší děti. Sklouznou se na sáňkách, postavit sněhuláka, nebo si jít zahrát koulovanou. Sníh je beze sporu velmi krásný a zábavný, ale spolu s těmito radostmi nám mnohdy do života přináší i dosti starostí. Nejenže se v zimě musíme postarat o odstranění sněhové nadílky z cest a chodníků, ale také nám může na zahradě poškodit nejednu krásnou rostlinu. Jak se v zimě správně zachovat, abychom na jaře nebyli smutní ze škod způsobených sněhem?

Mohlo by vás zajímat:  Ježci jsou důležitými spojenci každého zahradníka. Pomohou zlikvidovat slimáky

Sněhová pokrývka na chodnících a cestách

Silné sněhové srážky přispívají k tvorbě sněhových závějí nejen v zahradách, ale také v přilehlých oblastech. Jak sníh efektivně odstranit bezpečným způsobem, tak, abychom nepoškodili rostliny v okolí chodníků? Často se na jaře setkáváme s tím, že po odhrnutí sněhu velkou rolbou zůstávají na trávnících rýhy a hromady bahna. Proto je vhodné v okolí travnatých ploch odstraňovat sníh jemněji. Pro tento úkol bude nutná silná a nejlépe plastová lopata. Lopatou při odstranění sněhu nezajíždějte příliš nízko k povrchu země, abyste nepoškodili trávu odpočívající pod sněhovou nadílkou. Pokud se jedná o sníh, kterému říkáme prašan, nebojte se použít pouze koště.

Mohlo by vás zajímat:  Zima je pro zahradu náročné období. Některé věci je lepší schovat dovnitř
Young Woman Cleans Snow Yard Snowy Weather
Zdroj obrázku: Freepik

Nikdy nepoužívejte na trávu

Přestože použití soli na cestách a chodnících patří mezi nejefektivnější a nejrychlejší způsob odstranění nežádoucího sněhu, jedná se o extrémně nebezpečný způsob zbavování se sněhu pro vegetaci. Sůl může doslova rozložit osláblou vegetaci pod sněhem a na jaře bychom mohli být velmi nemile překvapeni, co se pod sněhovou nadílkou objeví.

Zasněžené stromy a keře

Silná a těžká vrstva sněhu v zahradě má negativní vliv na rostliny. Bílé nánosy sněhu blokují jejich přístup ke kyslíku, což přispívá k hnilobě. Nepříznivý dopad sněhu lze pozorovat také na stromech a keřích. Větve jsou tíhou mokrého sněhu mnohdy ohnuté a v krizové situaci se mohou zcela zlomit. Proto je na podzim dobré zvážit instalaci speciálních podpěr pro stabilitu slabých větví. Také se doporučuje slabé a nalomené větve odříznout a vzniklé řezy ošetřit speciálními přípravky.

Zdroj: https://www.growveg.com/guides/protecting-plants-from-snow/
Přidat na Seznam.cz