Cat 1712089 1920

Kočky rády prospí většinu dne. Není to jen o lenosti, potřebují načerpat dostatek energie

Určitě už jste slyšeli hlášku „v příštím životě chci být moje kočka“. Je to dáno tím, že kočky jsou stvoření, která mohou spát klidně dvacet hodin denně a čekají jen na svou pravidelnou dávku krmení. Málokdo ale tuší, proč vlastně kočky spí tolik hodin a jak tráví zbývající čas. 

Průměrná domácí kočka jen spí, žere a zase spí

Skutečnost, že kočka tráví většinu dne spánkem, není způsobena lenivostí. Na rozdíl od toho, co si možná jejich majitelé myslí, není spánek u koček vynálezem samotného mazlíčka, ale je to zakořeněné biologickou potřebou, která se vyvinula v průběhu evoluce.

Mohlo by vás zajímat:  Hlodavci se vkrádají do domů, aby hodovali na zásobách potravin. Zneškodní je tradiční způsoby
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Průměrná kočka prospí asi 16 hodin denně, několik hodin se věnuje čištění svého kožíšku a nějaký čas stráví hraním nebo sezením u misky s jídlem. Starší kočky mohou prospat až dvacet hodin denně. Není to ale nepřetržitý spánek, je rozložený do několika menších úseků, při kterých kočky jen relaxují. 

Během dne si kočka dopřeje krátké zdřímnutí, ale neleží při něm, jen sedí na tlapkách, aby byla připravena vyskočit, pokud ji něco vyruší. Kočky ale mají i hluboký spánek, který poznáte podle toho, že leží na břiše nebo na boku. Zdají se jim také sny, které se projevují pohyby těla, tlapek nebo srsti. 

Mohlo by vás zajímat:  "Píšete, že jen pro matky s dětmi. Jako muž mám zákaz vstupu?" Zajímalo mě u diskriminační cedulky

U koček jde o regeneraci síly, kterou potřebují k lovu 

Kočka venku dokáže ulovit během dne i několik myší nebo jiných tvorů a není divu, že potřebuje hodně odpočívat. Lov je spojen s častým během a skoky, které probíhají v rychlém tempu. Po takovém výkonu si kočka musí odpočinout.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

V případě domácích koček ale spánek může vyplývat také z nudy. Proto se své kočce věnujte alespoň hodinu denně, hrajte si s ní nebo se mazlete. Pokud je kočka často sama doma, může upadnout do samoty a následky na sebe nenechají dlouho čekat. Pokud víte, že budete často v práci, pořiďte si kočky dvě nebo klidně tři. Mezi sebou se hravě zabaví. I tak si s kočkami hrajte, dnes existují i publikace, které vás naučí s kočkou komunikovat a poznat její potřeby. 

Přidat na Seznam.cz