S potravinami si můžete domů přinést i malinké příživníky, nemilosrdně je zneškodněte

Objevili jste doma ve spíži potravinové škůdce? Rychle s nimi pryč! Nebuďte moc vyděšení, protože tento fakt se objevuje velmi často, nejste sami. Bohužel takového malého nepřítele si můžete odnést z obchodu a doma mu nevědomky vytvoříte dokonalé podmínky pro jeho rozmnožování. Je potřeba se ho co nejrychleji zbavit. Někteří mohou přenášet infekce a kontaminovat vaše oblíbené potraviny. Jak s nimi zatočit? 

A zase ti moli

Znáte potravinové moly? Měli jste tu čest se s nimi seznámit? Jistě víte, že zbavit se těchto malých potvůrek není žádný med. Jejich larvy dokáží lézt po zdi a stěhovat se do jiných míst a potravin. Nejoblíbenějšími jsou pro ně rýže, ovesné vločky, kukuřičná mouka, bílá mouka a jiné sypké potraviny.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Brouk, který je postrach mlynářů

Dalším škůdcem je maličký černý brouček, který je postrachem všech mlynářů. Pokud se objeví v mouce, je potřeba se ho rychle zbavit. Jedná se o malé broučky velké 2–5 milimetrů. Jejich larvy nazývané mouční červi jsou dlouhé 12–16 mm. Nemají rádi vysoké ani nízké teploty. Takový malý brouček umí nadělat pěknou paseku. Živí se především obilnými výrobky, které může kontaminovat. Mouka, ale i jiné produkty jsou poté cítit nepříjemným zápachem. 

Mohlo by vás zajímat:  Hluční sousedé dokážou pěkně otrávit život. Jednejte s nimi hlavně v klidu a najděte řešení
Zdroj obrázku: Pixabay.com

 

Zbavte se jich

Je potřeba se jich neprodleně zbavit. A to půjde jedině tak, že veškeré sypké zásoby vyhodíte, jakmile jste v nich zahlédli jednoho ze škůdců. Poté byste měli vše řádně vyčistit – nádoby, ale i skříňky. Pro ujištění, že nikde nezůstala žádná larva či brouk, použijte osvědčené metody dezinfikování. Přiveďte k varu vodu s octem a poté tuto tekutinu zavřete do skříně, kde se škůdci vyskytli. Jakmile tekutina vychladne, vyjměte ji a utřete skříňku. Mimo to, že veškeré kontaminované potraviny vyhodíte a skříňku umyjete, můžete použít i odpuzovače. Například takový bobkový list, vanilka, máta, anýz nebo hřebíček rozmístěný po skříňce bude dobře fungovat. Abyste zabránili návratu škůdcům, skladujte své sypké potraviny pouze v dobře uzavíratelných sklenicích.      

 

Přidat na Seznam.cz