Kdo vyhodí kůru z citronu, ten často lituje. Ženy ji využijí pro krásu, úklid a dokonce i přípravu pokrmů

Citron je ovoce, ze kterého často vyhazujeme velmi důležitou část. Máme na mysli kůru, u které máme zafixováno, že se jedná o odpad, protože nemá žádné využití. Toto přesvědčení však vychází z určité neznalosti. Není to jenom dužina, která je z citronu to využitelné. Je to i jeho kůra, která má mnoho možností uplatnění. Až je zjistíte, možná se objeví výčitky, proč jste v minulosti tolikrát oloupanou kůru vyhazovali, když se dala tak dobře použít.

Citrónovou kůru využijeme na:

  • Vaření
  • Úklid
  • Péče o tělo

Vaření

Osvěžení koktejlů a studených nebo teplých nápojů

K obohacení chuti dojde přidáním několika kousků kůry do nápojů. Používejte pouze tu, která nebyla chemicky ošetřena.

Citrónový led

Smíchejte trošku nastrouhané kůry s vodou a tou naplňte výrobník ledu. Po zmrznutí vzniknou jedinečné ledové kostky s citrónovou příchutí.

Zdroj obrázku: Pixabay

Úklid

Čistič do domácnosti

Citrónová kůra má kromě svěží vůně také antibakteriální účinky, které využijeme při čištění kuchyně a koupelny. Vyrobíme z ní skvělý čistič, který nezatíží životní prostředí ani vaši peněženku.

Potřebovat budeme:

  • Citrónová kůra sušená nebo čerstvá
  • Ocet
  • Sklenice s víčkem
  • Láhev s rozprašovačem
Mohlo by vás zajímat:  Na usazenou mastnotu v kuchyni vyzkoušejte domácí čisticí prostředky, výsledek vás ohromí

Citrónovou kůrou naplníme sklenici a zalijeme octem až po okraj. Zavíčkujeme a necháme 14 dní louhovat. Přes plátýnko nebo jemné sítko přefiltrujeme. Naředíme s vodou v poměru 1:1 a naplníme láhev s rozprašovačem. Vznikne účinný pomocník proti bakteriím, mastnotě a vodnímu kameni.

Repelent

Trápí vás mravenci nebo jiní nezvaní hosté? Zkuste se spolehnout na citrónovou kůru a umístěte ji v místě výskytu nebo možného vniku jako jsou parapety, prahy apod. Mravenci   a jiní škůdce včetně blech a švábů se u vás už neobjeví.

Kuchyňské prkénko

I když jej používáme k vaření, bývá původcem mnoha bakterií. Otírejte jej po vaření citrónovou kůrou nebo výše zmíněnou směsí z citrónu a octa, abyste zničili bakterie.

Vůně do ledničky

Do rohů chladničky dávejte vždy několik kousků citrónové kůry. Vaše lednička bude stále svěže vonět. Nezapomeňte kůru měnit každý týden.

Vůně do odpadkového koše

Na dno sáčku dávejte pokaždé několik kousků citrónové kůry pro eliminaci nepříjemných pachů.

Péče o tělo

Trápí vás žluté nehty?

Namáčejte vaše nehty ve vodě, do které přidáte citrónovou šťávu, nebo je můžete rovnou potírat citrónovou kůrou. Vaše nehty budou nejen dobře vypadat, ale také se krásně lesknout.

Mohlo by vás zajímat:  Sůl nad zlato. Zázračné účinky této suroviny se v domácnosti neztratí

Lázeň pro vaše nohy

Máte problémy se zrohovatělou nebo popraskanou pokožkou na chodidlech a nechcete trávit dlouhé hodiny na pedikúře. Trápí vás zápach nohou? Dopřejte jim jedinečnou citrónovou lázeň Stačí přidat do koupele citrónovou kůru a opakovat nejméně dvakrát týdně. Získáte tím hladkou pokožku bez nepříjemných prasklin.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/lemon-peel
Přidat na Seznam.cz