Coffee 1030971 1920

Poodhalte tajemství dvou nejoblíbenějších odrůd kávy, Arabicy a Robusty

Káva je pro mnohé startem do nového dne. Nedokážete bez ní ráno fungovat? To jste na tom stejně jako mnozí jiní, ale věděli jste, že existuje více než sto druhů rostlin, ze kterých lze získat kávová zrna? Slušné množství, co myslíte? Každý druh kávy má jinou chuť i vůni. U nás lze označit Arabicu a Robustu jako nejoblíbenější. Jak si vybrat tu nejlepší? 

Oblíbená káva Arabica

Arabica patří mezi nejoblíbenější kávy vůbec. Tato káva se získává z velmi náročné rostliny, která roste převážně v Africe a Jižní Americe. Keře lze najít na úpatí hor, a proto ke svému růstu potřebují přímé slunce a dostatek vody. Také jsou oblíbenou pochoutkou škůdců. Jak se Arabica odlišuje od ostatní kávy? Je to především tvarem – je podlouhlejší a více plochý s lehkou puklinou uprostřed zrna. Také nás většinou zaujme svou jemnou, hedvábnou chutí. Právě aroma je to, co milujeme na této kávě. Možná jste to netušili, ale Arabica není příliš kvalitním zdrojem energie, obsahuje totiž pouze 1–1,5 % kofeinu. 

Mohlo by vás zajímat:  Na sklenkách a hrníčcích často zůstavají odolné usazeniny, s pár triky ale zmizí
Zdroj obrázku: Pixabay

Robusta, druhá nejoblíbenější káva

Tato káva je jisto jistě silnější. Obsahuje totiž až 2,7 % kofeinu, tudíž právě Robusta bude dokonalá k doplnění energie. Bohužel ale zakoupit čistou Robustu je v obchodech velmi obtížné. Obvykle ji můžeme najít v kávových směsích, protože její chuť je velmi silná. Zrna této kávy jsou menší a kulatější než Arabica. Robusta má tradici v Africe, ale v dnešní době se pěstuje i na jiných místech. Rostlina bývá méně náročná a roste především v nižších polohách kopců. Také nebývá tolik napadená škůdci jako Arabica. 

Mohlo by vás zajímat:  Kuchyně je srdcem každého domova. Udržte ji stále krásně čistou pomocí jednoduchých triků
Zdroj obrázku: Pixabay

Jaký druh kávy zvolit?

Je to zajímavé, ale Robusta je levnější než Arabica. Jestliže zvolíte nízkou cenu, bude váš šálek kávy silnější a bohatší na kofein. Arabica má 60% obsah lipidů a dvakrát tolik cukru, což ovlivňuje její chuť. Robusta je skvělou volbou pro ty, kdo od kávy očekávají pořádné nakopnutí.

Přidat na Seznam.cz