Laundry 666487 1920

Kalcinovaná soda se hodí nejen k praní prádla, její využití je mnohem širší

Setkali jste se již s pojmem kalcinovaná nebo také prací soda? Jedná se o uhličitan sodný, na rozdíl od jedlé sody má tedy jiné chemické složení a jiné využití. Používá se při výrobě pracích a čisticích prostředků, papíru a skla, umí být ale užitečná i v domácnosti.

Samotná soda při praní prádla

Pokud máte doma tvrdou vodu, jistě víte, že díky této sodě je možné ji změkčit a používat tak méně pracího prášku nebo jiného prostředku na praní, než by bylo jinak nutné. Můžete ji také použít jako alternativu ke klasickým pracím prostředkům, protože sama má velice dobré prací účinky. Je účinná při neutralizaci nežádoucího zápachu a dobře odstraňuje i problematické skvrny, například mastnotu a flíčky od krve, červeného vína, rtěnky a kávy.

Mohlo by vás zajímat:  Vraťte zašlou slávu bílému oblečení. Pomoc najdete v kuchyni nebo lékárničce
Zdroj obrázku: Pixabay

Sodu můžete k prádlu přidat v sypkém stavu, nebo z ní můžete vyrobit tablety, a to tak, že smícháním sody s menším množstvím vody vytvoříte hmotu, kterou naplníte menší formičky a uskladníte je na suchém místě, kde dojde k úplné absorpci tekutiny. Až tablety vyschnou, můžete je používat při každém praní.

Domácí prací prostředek s obsahem sody

Pokud si chcete vyrobit vlastní účinný prací prostředek, v němž se účinky sody ještě posílí další vhodnou ingrediencí, můžete ji smíchat s mýdlovými vločkami a uložit v nádobě s víkem pro použití podle potřeby. Až budete chtít vyprat, přidejte k prádlu přibližně dvě polévkové lžíce této směsi.

Mohlo by vás zajímat:  Nahraďte zápach v koupelně příjemnými vůněmi, vlastní vonné spreje si snadno vyrobíte
Zdroj obrázku: Pixabay

Domácí čisticí prostředky s obsahem sody

Když smícháte kalcinovanou sodu s trochou vody, získáte účinnou pastu na koupelnové povrchy, například zašlé spáry mezi kachličkami, ale i jiná místa, která potřebují očistit od nečistot. Pastu na ně aplikujte ideálně pomocí měkkého kartáčku, nechejte působit a poté opláchněte vlažnou vodou.

Podobnou směs můžete použít také k mytí podlah, zejména tehdy, když je z nich potřeba odstranit větší nečistoty. Do kbelíku dejte dostatečně teplou vodu, přidejte sodu a podlahu umyjte.

Mohlo by vás zajímat:  Boj s vhkostí v koupelně nemusí být marný. Pára nebo plíseň už nebudou komplikovat život

Díky jejím vynikajícím vlastnostem můžete tuto sodu použít také v kuchyni, a to například při čištění zašlých nebo připálených hrnců. Sodu naneste na daný povrch, nechejte ji působit a poté místo vyčistěte pomocí hrubšího kartáčku nebo drátěnky.

Zdroj: https://www.bhg.com/homekeeping/house-cleaning/tips/cleaning-with-baking-soda/
Přidat na Seznam.cz