Jednoduché triky a postupy výrazně prodlouží životnost každé pračky

Asi také znáte nostalgické povzdechy pamětníků o tom, že dnešní auta nebo elektrospotřebiče nic nevydrží, a že za jejich mladých let mohla pračka bez potíží fungovat i dvě dekády. Přehánějí jen trochu. Svůj podíl na tom mělo hned několik skutečností. Spotřebiče v té době byly velmi jednoduché a nepříliš výkonné. Většinu součástek si svedli jejich majitelé snadno vyměnit nebo opravit, což u dnešních přetechnizovaných chytrých spotřebičů nelze. Menší výkon praček snižoval míru jejich opotřebení.

A kromě toho se hospodyňky o své pračky mnohem lépe staraly. Dnes totiž bereme pračku jako samozřejmost a život bez ní si vůbec neumíme představit. A protože pračku pokládáme za samozřejmost, paradoxně se nezamýšlíme nad tím, jestli její životnost chybným přístupem nezkracujeme. Pračka přitom mnoho péče nepotřebuje.

Dvířka

Vaší pračce pomůže, pokud budete v době mezi praními prádla nechávat dvířka otevřená. Stačí jen pootevřená, nemusí být dokořán. Zavřená dvířka způsobí, že se vlhkost, která v pračce po praní a vyndání prádla zbyla, nemá kam odpařit, a tak zůstane uvnitř. Ve vlhku se daří bakteriím i plísním, které mohou poškodit prádlo i pračku samotnou.

Mohlo by vás zajímat:  Umýt okenní rámy nemusí být náročné, když je po ruce zubní kartáček a zapáchající tekutina
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pravidelné čištění

Podobně jako třeba myčku nádobí, i pračku je třeba udržovat čistou. A nejde jen o plísně a bakterie z minulého odstavce. Alespoň jednou měsíčně byste měli pustit pračku naprázdno, pouze s čistícím přípravkem. Dnes už se prodávají i čisticí prostředky určená právě pro pračky. Po jednom cyklu s čističem praček pusťte pračku na prázdno ještě jednou, tentokrát jen s vodou. Kromě toho byste měli:

  • Jednou za měsíc vyčistit sítko u odtokové hadice
  • Jednou za půl roku změřit tvrdost vody a zkontrolovat přívodovou i odtokovou hadici.

Vyrovnání pračky

Už jsme se zmínily, že dnešní pračky jsou mnohem výkonnější než předchozí generace. A přestože se snaží být tiché a pokud možno izolované, stále platí, že praní způsobuje silné vibrace. Ty mohou mít za následek poškození podlahy nebo nožiček, na nichž pračka stojí. Je dobré pračku umístit na izolační podložku, která chrání podlahu i pračku samotnou. A jednou za čas zkontrolovat, zda je pračka opravdu rovně. Není-li, je třeba zarovnat její nožičky, případně vyměnit podložku. Nevyrovnaná pračka nerovnoměrně zatěžuje podlahu a může se snáze poškodit.

Přidat na Seznam.cz