Astronaut 4004417 1920

Zdá se čistá, přitom je plná nebezpečných patogenů. Tato místa v koupelně jsou riziková

Koupelna je primárně spojena s hygienou a péčí o tělo. Není to jen místo koupání, ale také celkové péče o tělo a pokožku. Bohužel na rozdíl od očekávání jsme v koupelně vystaveni škodlivým mikrobům, kteří přispívají k infekci a především dermatologickým problémům. Vlhkost a teplo podporují rozvoj hub, kvasinek a bakterií. Která místa v koupelně by měla být myta a čištěna častěji v zájmu vlastního zdraví?

Koupelnová rohož 

Koupelnové rohože mohou být semeništěm hub a bakterií. Studie ukázaly, že ve vlhkých tkaninách se mikroby množí mnohem rychleji, navíc se zde vyskytují mnohem více než například na keramických dlaždicích. Méně často prané rohože mohou být také hrozbou pro naši pokožku. Stačí, když má jeden z členů domácnosti kožní onemocnění a používá společnou rohož, infekce se přenese velmi rychle na jiné lidi. Koupelnové rohože se perou alespoň jednou týdně při teplotě 60 °C.

Mohlo by vás zajímat:  Monstera se stane srdcem interiéru. Díky výživné svačince budou její listy vždy překrásné
Zdroj obrázku: Pixabay

Ručníky

Mikroby se také velmi rychle množí ve vlhkých a špatně sušených ručnících. Zbytky odumřelé kůže jsou živnou půdou pro bakterie a houby. Proto je vhodné ručníky po každém použití vyvětrat či dát na topení. Ručníky měňte alespoň jednou týdně, zároveň je jednou týdně perte při stejné teplotě jako rohože.

Mycí houby

Mycí houby a žínky jsou také velkou hrozbou, jelikož většina z nás je uchovává pod sprchou či přímo v kalužích vody, která je živnou půdou pro mikroby. Kromě toho používáme toto příslušenství každý den, což velmi usnadňuje infekci kůže. Proto by měly být houby i žínky po každém použití důkladně opláchnuty a vysušeny.

Mohlo by vás zajímat:  V koupelně často skladujeme věci, které tam nepatří. A to může mít až fatální následky
Zdroj obrázku: Pixabay

Toaleta

Největším zdravotním rizikem však mohou být bakterie na záchodě, které se i přes časté mytí usazují na desce a dalších površích. Nejnebezpečnější jsou fekální bakterie, které jsou zodpovědné za otravu jídlem nebo infekce močových cest. Nejčastější chybou je spláchnutí nezavřené toalety, jelikož je dokázáno, že patogeny plují spolu s částicemi vody do výšky až 1,5 metru. Pak se usazují na blízkých ručnících, zubních kartáčcích nebo jiném příslušenství.

Zdroj: https://www.hometowin.ca/behind-the-design/article/the-10-dirtiest-spots-in-your-bathroom-and-how-to-tackle-them/
Přidat na Seznam.cz