Jeřabinová tinktura zatočí s trávicími obtížemi během chvíle. Na nejlepší účinky se vyplatí počkat
Červené jeřabiny mnohé lákají, ale problém nastává, když nevíme, co s nimi. Tyto plody mají mnoho léčivých vlastností. Syrové však nejsou vhodné k jídlu, a proto je lepší je využít na džem, džus nebo tinkturu.
Recept na tinkturu
K přípravě tinktury budete potřebovat 1 kg zralých jeřabin, 1 l lihu, 1 l vody, 1 kg cukru, šťávu z jednoho citronu. Jeřabiny sklizené před prvními mrazy by se měly umýt, usušit a přetřídit od ošklivých plodů. Následně plody vložte na jeden den do mrazničky. Po vyjmutí z mrazničky se plody musí zalít horkou vodou nebo krátce ve vodě blanšírovat. Vložte plody do velké nádoby a přidejte citrónovou šťávu, cukr, polovinu vody a polovinu lihu.
Takto připravenou nádobu otočte a nechte na stinném místě při pokojové teplotě nejméně 3 týdny. Po uplynutí doby směs přeceďte. Ovoce, které zůstane, zalijte 500 ml vody a 500 ml lihu. Znovu nechte stát tři týdny. Následně získané tekutiny slijte dohromady. Takto připravenou tinkturu uchovávejte na tmavém a chladném místě.
Využití tinktury
Tato tinktura vás dokáže dokonale zahřát během podzimních a zimních večerů. Pokud je používána správně a s mírou, má velmi příznivý vliv na imunitu. Dobře působí také na práci trávicího systému. Doporučuje se lidem, kteří se potýkají se žaludečními problémy. Používá se při katarálních onemocněních střev, onemocnění žlučníku a onemocnění jater.
Má mírně projímavý účinek. Při trávicích potížích, před nebo po těžce stravitelném jídle se doporučuje malá sklenka tohoto nápoje. Tinktura z jeřabiny funguje dobře i při infekcích močových cest. Používá se i pro prevenci. Jeřabiny mají protizánětlivý a antiaterosklerotický účinek. Stimulují činnost střev, detoxikují játra, pomáhají při chronických poruchách trávení.
Zdroj: https://howtogetrid-en.expertexpro.com/nastojka-iz-krasnoj-ryabiny-recepty-prigotovleniya/