Túje potřebují péči po celý rok. V únoru ocení pořádnou zálivku, má to však podmínku
Nesprávná péče může způsobit, že túje začnou hnědnout a žloutnout. Aby potěšily naše oči ještě dlouhá léta po výsadbě, musíme jim během celého roku poskytovat zvláštní péči. Zjistěte, jak často musíte túje zalévat a kdy je na to správný čas.
Zalévání na podzim
Túje lze zalévat i v listopadu, a je to dokonce vhodné. Zalévání prováděné koncem podzimu by se mělo provádět ještě před prvním mrazem. Takzvaný transpirační proces túje trvá po celý rok. To znamená, že absorpce vody rostlinou během zimy je ztížena v důsledku zamrzlého substrátu, který vyvolává fyziologické sucho.
Z tohoto důvodu je třeba túje zalévat i v listopadu, aby ve svých výhoncích na zimu hromadily vlhkost a přežily toto období díky takto vytvořeným zásobám. Zalévání by se mělo opakovat i v zimě. Nejlepší je k tomu využít čas, kdy půda rozmrzne. Doporučuje se to provést v únoru, samozřejmě pod podmínkou příznivého počasí.
Ráno, nebo večer
V létě, během horkého počasí, zalévejte večer, aby se voda neodpařila a mohla proniknout do půdy. Dělat to během dne, zvláště když je vysoká teplota, by mohlo popálit větvičky, protože kapky vody, které zůstaly na výhoncích túje, by působily jako čočka. Během jara nebo podzimu by se však túje měly zalévat brzy ráno, aby měly čas vyschnout před nocí. Pokud by večer zůstaly vlhké, mohlo by to napomoci plísňovým chorobám.
Je také důležité, kolik vody túji poskytujeme. V případě této rostliny se vyplatí zalévat méně často, ale hojně. Krátká období relativního sucha, která se vyskytnou, umožní rostlině vytvořit hlubší kořenový systém, což jí umožní efektivněji absorbovat vlhkost z půdy. Nejlepší vodou na zalévání je dešťová voda. Má mírně kyselou reakci, neobsahuje chlór a má důležité rozpustné plyny pro rostlinu, jako jsou kyslík, dusík a oxid uhličitý.
Zdroj: https://myperfectplants.com/blogs/grow-guides/grow-guide-for-thuja-green-giant-arborvitae