Netradiční přísady dodají vývaru zcela nový rozměr. Díky octu a kari bude jeho chuť nepřekonatelná
Čirý a voňavý vývar je neodmyslitelnou součástí nedělních obědů nebo rodinných oslav. Každý ho připravuje trochu jinak, ale základ zůstává vždy stejný. Musí obsahovat kvalitní maso a zeleninu a hlavně se musí vařit na malém plameni a co nejdéle.
Ocet a vývar
K obohacení chuti vařeného vývaru stačí jedna čajová lžička octa na 5–8 litrů polévky. Nestojí za to přehánět to s množstvím, protože jeho nadbytek zhorší chuť polévky. Nejlepší je přidávat jej postupně a zkontrolovat chuť a mírně zvýšit množství. Během vaření přidáváme ocet nejlépe na samém konci, kdy jsou všechny ingredience v hrnci, a vaříme na mírném ohni.
Na typu octa ve skutečnosti nezáleží, jde hlavně o kyselinu octovou. Můžete úspěšně sáhnout po vinném octě, jablečném nebo lihovém. V tomto případě bude fungovat také balzamikový ocet, i když může polévku zbarvit dotmava. Citronová šťáva také okyselí vývar, i když je to poněkud riskantní řešení, protože může polévce dodat exotickou citrusovou příchuť.
Neobvyklý vývar
Někdy stojí za to nebát se a poněkud experimentovat. Zkuste přidat do vývaru kari pepř. I když se pojí hlavně s asijskou kuchyní a jídly připravenými na bázi rýže, je ideální pro tradiční polévku. Trochu práškového pepře vám umožní získat výraznou chuť a intenzivní vůni a navíc posílit hřejivé vlastnosti polévky.
Kari se skládá z kurkumy, pepře, chilli, skořice, sladké papriky, zázvoru, kmínu a anýzu. Některé z nich se tradičně přidávají do vývaru, a když se zkombinují, mají šanci dodat polévce jedinečnou a neopakovatelnou chuť. Listy kari, které se mylně spojují s kořením stejného jména, jsou ceněny pro svou chuť, vůni a léčivé vlastnosti. Kari listy jsou vlastně listy keře bergera koenigii, pocházejícího z jižní a východní Asie. Je to mimořádně aromatické koření s citrónovým tónem, které dodá vývaru hlubokou a jedinečnou chuť.
Zdroj: https://www.thekitchn.com/do-this-for-thicker-richer-homemade-chicken-broth-248251