Cistic1

Jedlá soda rozzáří celou domácnost čistotou: snadno, levně a ekologicky

Jedlá soda je nezbytnou součástí každé domácnosti. Nejen že ji využijeme při pečení a zachrání nás od pálení žáhy, velmi také usnadní úklid celého bytu. Soda dokáže pohlcovat nepříjemné pachy z odpadů. Proto bychom ji měli čas od času nasypat do odtoku a rychle zalít dvěma litry horké vody. Pokud je odtok ucpaný, zalijeme ji nejprve teplým octem a pak teprve vodou.

Vydrhne plastové předměty

Soda dokáže odstranit skvrny z plastových předmětů, například záchodového sedátka, rukojetí nebo dvířek. Naneste ji na hadr a použijte podobně jako písek na nádobí. Pokud sodu nasypete na navlhčenou houbičku, snadno vydrhnete spáry mezi dlaždičkami v koupelně nebo třeba v kuchyni, budou se blýskat jako nové. Pokud samotná soda nezabere, přidejte ještě peroxid vodíku.

Mohlo by vás zajímat:  Plýtvání jídlem sníží jednoduchá změna návyků
Zdroj obrázku: Freepik

Dveře sprchové kabiny nejprve nastříkejte octem, po několika minutách je pak vydrhněte jedlou sodou. Použijte rukavice, protože soda bude s octem reagovat šuměním. Pak dvířka opláchněte tekoucí vodou. Jedlou sodou můžete vyčistit i podlahu. Stačí ji posypat, mírně namočit a vydrhnout kartáčem nebo mopem.

Vyčistí buben pračky

Jedlá soda nám pomůže i při čištění bubnu pračky. Stačí ji vydrhnout houbičkou posypanou sodou a namočenou v trošce vody. Jedlou sodu můžete přidávat i při praní prádla, případně s ní zcela nahradit prací prášek. Existuje spousta receptů, jak vytvořit velmi účinný a ekologický prášek na praní právě z jedlé sody, stojí za to některé vyzkoušet.

Mohlo by vás zajímat:  LED žárovky pro snížení účtu za elektřinu nestačí, vliv má i používání spotřebičů
Zdroj obrázku: Freepik

A pokud vás trápí mastné nádobí nebo mastná skvrna kdekoliv v domě, rovněž je zkuste posypat jedlou sodou. Pak už stačí přidat horký ocet a pozorovat, jak mastnota mizí. Směs nechte působit asi půl hodiny, poté vše setřete a opláchněte vodou. Jedlá soda je cenově dostupný prostředek, který navíc neškodí životnímu prostředí. Za pár korun s ní vyčistíte každou místnost v domě a ještě ušetříte svůj drahocenný čas.

Zdroj: https://www.bhg.com/homekeeping/house-cleaning/tips/cleaning-with-baking-soda/
Přidat na Seznam.cz