Jedlá soda je nenahraditelná v domácnosti, pomůže i na zahradě, a dokonce s pletí

Jedlá soda (hydrogenuhličitan sodný) je známá pro použití na pálení žáhy nebo při pečení do buchet a jiného pečiva, které je díky ní nadýchanější a jemnější. Jedlá soda také skvěle funguje jako čisticí prostředek. Tuto chemickou sloučeninu objevili již obyvatelé koloniální Ameriky, kde našla využití v gastronomii. Dnes se jedlá soda využívá jak pro přípravu potravin, tak i na neutralizaci pH v těle i ke každodennímu čištění, a dokonce i na zahradě.

Soda na vaření

Kypřicí prášek lze jednoduše nahradit jedlou sodou. Velkou výhodou je, že jedlé sody stačí přidat čtyřikrát méně než kypřícího prášku. Například na půl kila mouky bude stačit čtvrt lžičky sody. Také má soda skvělé změkčovací účinky na maso. Stačí maso potřít před vařením sodou. Ryby získají lepší chuť, když je namočíte do litru vody se dvěma lžícemi sody. A když smícháte v poměru 1 : 1 sodu a kyselinu citronovou, vytvoříte lahodné kypřidlo pro kynuté buchty.

Čištění s jedlou sodou

Jedlá soda dokonale poslouží i na čištění různých povrchů. Stačí ji smíchat s trochou vody a vytvořit tak pastu. Pomocí sody vyčistíte spáry, vodní kámen, ale i prkénko, dřez, umyvadlo, vodovodní baterie a jiná místa, která vás napadnou. Jedná se o univerzální čistič, který má mírně abrazivní účinky. Dokonce s ní můžete vyčistit i ucpaný odpad – nasypte sodu do dřezu a zalijte vroucí vodou. Na odstranění roztočů z koberce či matrací je také skvělá. Stačí hustě posypat a nechat hodinu působit, poté vysát. Dokáže také odstranit zažloutlé skvrny z oblečení a plastu.

Mohlo by vás zajímat:  Dřevěný nábytek je nadčasový, aby vydržel krásný, zbavte ho chytře všech skvrn
Zdroj obrázku: Pixabay

Jedlá soda na zahradě

Jedlá soda může pomoci rostlinám růst, zbaví je opětovného zarůstání plevelem. Také je užitečná pro odpuzení mravenců. Smíchejte sůl se sodou v poměru jedna ku jedné a zasypte místa, kde se mravenci běžně vyskytují. Směs nasypte doma, kolem stěn i na zahradě, kudy mravenci chodí k rostlinám.

Jedlá soda a krása

Jedlou sodou lze nahradit i některé druhy kosmetických přípravků. Do koupele přidejte 100 gramů jedlé sody a vaše pokožka bude zvláčněná a atopický ekzém bude mírnější. Také může dokonale posloužit jako tělový peeling. K prášku přidejte malé množství vody a krouživými pohyby masírujte pokožku obličeje i těla. Pokud smícháte jednu lžičku sody ve sklenici vody, zbavíte se nepříjemného zápachu z úst.

Zdroj: https://thegardeningcook.com/baking-soda-in-the-garden/
Přidat na Seznam.cz