Garlic 3747176 1920 1[1]

Jeden koupený česnek vydrží klidně roky. Správným zasazením z něho vznikne nekonečná úroda

Česnek je v tuzemských kuchyních velmi populární. Jeho silnější chuť a výrazná vůně dokáže skvěle podpořit mnohé pokrmy. A to není vše, jelikož česnek má také velmi příznivý vliv na lidské zdraví – je označován jako přírodní antibiotikum. I proto bychom ho měli do jídelníčku zařazovat co nejvíce. Jak to však zvládnout bez nutnosti neustálých nákupů a výdajů? Stačí si koupit jeden a ten doma správně zasadit.

Zasadit česnek zvládne každý

Dá se zasadit klasicky na zahradě, ale stejně tak není problém pěstovat ho i doma v květináčích. Musíte být ale trpěliví a vybrat si správnou roční dobu, abyste rostlinu zasadili. Nádoba, do které budete česnek sázet, by měla být hluboká alespoň 20 cm, proto česnek zapustí dlouhé kořeny.
Domácí pěstování bylin a zeleniny je zárukou, že budete mít jídlo bez chemických prostředků nebo pesticidů. Také víte, co jíte. Neomezené zdroje jsou dalším vítaným bonusem. Můžete je použít kdykoliv je potřebujete a nemusíte se spoléhat na obchody. Česnek je pro naše tělo obzvlášť prospěšný. Obsahuje dusík, sodík, draslík, vápník, také vitaminy C, D, B nebo éterické oleje. 

Mohlo by vás zajímat:  To nejlepší hnojivo nestojí ani korunu. Stačí totiž využít zbytky z kuchyně

Za zmínku stojí také sloučenina alicin, která se uvolňuje při mletí česneku předtím, než se přidá do jídla. Všechny tyto vlastnosti má česnek v syrovém stavu, vařením se jeho vlastnosti vytrácejí až z 90 %. Dva stroužky česneku denně zabrání chřipce nebo nachlazení, aby vás ohromily.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jak si česnek vypěstovat snadno doma?

Kromě toho, že česnek zlepšuje krevní oběh nebo zabraňuje hypertenzi, můžete pozorovat také nižší hladinu špatného cholesterolu, podporuje trávení, může být užitečný v boji proti dna, revmatismu nebo obezitě. Pomáhá při celkové detoxikaci těla, a má močopudný účinek. 

Mohlo by vás zajímat:  Kvetoucí keře rozzáří každou jarní zahradu. Řada druhů nevyžaduje zvláštní péči

Působí také jako dezinfekční prostředek na hojení popálenin, ran, bradavic nebo vředů. Navíc má protirakovinné vlastnosti a zabraňuje tak rakovině žaludku, jater, prsou nebo tlustého střeva. 

Jeho pěstování je jednoduché. Budete potřebovat pouze: 

  • 1 celou hlavu česneku 
  • Květináč hluboký alespoň 20 cm

Vyberte si svůj oblíbený druh česneku. Stroužky česneku oddělte od sebe, aniž byste je porušili. Ujistěte se, že květináč má na dně otvory, aby přebytečná voda mohla odtékat. Naplňte ho zeminou téměř po okraj. Stroužky česneku vložte do hloubky nejméně 10 cm se špičatým koncem nahoru. 

Mohlo by vás zajímat:  Zapomenout na maliny se nevyplácí. Kvůli jediné chybě si na nich místo nás pochutnají škůdci

Květináč dejte na místo, kde bude mít sluneční záření alespoň 8 hodin. Pozor si dávejte na nadměrné zalévání rostliny. Než česnek vyroste, může to trvat 8-10 měsíců. Až když začnou hnědnout listy, vykopejte česnek a umístěte ho na chladné a suché místo. 

Zdroj: https://savvygardening.com/how-to-grow-garlic-in-pots/
Přidat na Seznam.cz