Zapomenout na maliny se nevyplácí. Kvůli jediné chybě si na nich místo nás pochutnají škůdci

Zapomenout na maliny se nevyplácí. Kvůli jediné chybě si na nich místo nás pochutnají škůdci

Prořezávání malin je povinným postupem pro udržení keřů v dobrém stavu. Přeskočení této aktivity má za následek nejen špatné plození v příští sezóně, ale i větší náchylnost rostlin k napadení chorobami a škůdci. Zkontrolujte, ve kterých případech je řez nezbytný.

Účel prořezávání

Odstranění přebytečných výhonků dodá rostlině více energie, kterou může použít k vývoji ovoce. A nelze popřít, že při pěstování malin je to naše priorita – nejspíš nikdo nepěstuje maliny pro čistě dekorativní účely. Nadměrně zarostlé a ohnuté výhonky způsobí, že přístup ke světlu bude nerovnoměrný, což také nepřispívá ke správnému vývoji keře.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí bělidlo s peroxidem vodíku je účinné a bezpečné pro použití

Kromě toho čelí malinové keře často útokům škůdců. Obzvláště destruktivní aktivitu vykonávají housenky, které vykousávají vnitřek stonků. Příznaky jejich krmení jsou charakteristické ztluštění a výrůstky, kterých si všimnete u kořenů. Byla malina infikována plísňovým onemocněním? Bez odstranění výhonků bude použití profesionálních přípravků na ochranu rostlin málo užitečné.

Zdroj obrázku: Freepik

Kdy prořezávat

Výběr správného data pro prořezávání malin závisí na odrůdě, kterou jsme se rozhodli pěstovat v našich zahradách. V tomto bodě je třeba připomenout, že letní a podzimní odrůdy mají mírně odlišné požadavky na péči. Z letních odrůd získáváme ovoce, které je pro mnohé lidi sladkým symbolem léta.

Mohlo by vás zajímat:  Týdenní česneková kúra prodlouží život a posílí tělo před každou nemocí

Prořezání malin by se v tomto případě mělo provádět hned po sklizni, to obvykle připadá na první polovinu srpna. Podzimní odrůdy by se měly prořezat po skončení plození a nejlepší dobou je pozdní podzim. Keře mohou přinášet ovoce až do prvního mrazu, což je vynikající zpráva pro milovníky čerstvého ovoce z vlastní zahrady.

Zdroj: https://www.starkbros.com/growing-guide/how-to-grow/berry-plants/raspberry-plants/pruning
Přidat na Seznam.cz