Pepper 5501218 1920

Jan: Na co používám černý pepř, zní možná podivně. Jeho působení člověka překvapí každý den

Nejenom k dochucení jídel. Černý pepř je zcela unikátní v tom, že má mnoho dalších netradičních účinků. O těch nemá většina lidí vůbec ponětí a tak pepř považuje jenom za základní, levné koření. Až zjistíte, na co všechno může být dobrý, budete na něho rozhodně pohlížet úplně jinak.

Občas vás překvapí, že i zdánlivě obyčejné věci mají mnoho využití. A právě takovou zdánlivě obyčejnou maličkostí, která najde celou řadu uplatnění, je i černý pepř. Oblíbené koření, bez kterého bychom si nemohli představit vaření, poslouží třeba i v koupelně, neboť několik kuliček pepře v bubnu pračky chrání při praní barevné prádlo před vyblednutím, nebo při boji se závislostí na tabákových výrobcích.

Mohlo by vás zajímat:  Dilema pes nebo kočka možná řešit nemusíte. Nechte je spřátelit a můžete mít doma oba

Potlačuje touhu po nikotinu

Na rozdíl od všech možných substitutů kouření, které zpravidla obsahují návykový nikotin, pepř touhu po nikotinu potlačuje. Lidé, kteří odvykají kouření pomocí nikotinových žvýkaček nebo náplastí tak ve skutečnosti od nikotinu neabstinují a je pro ně snazší po nějaké době znovu sáhnout po cigaretě. Pokud si však namísto těchto substitutů pořídíte pepřový olej a pokaždé, když vás přepadne touha zakouřit si, v něm namočíte vatový tamponek, skrze který budete chvilku dýchat, pepř chuť na cigaretu rychle zažene. A po nějaké době ji zažene nadobro.

Mohlo by vás zajímat:  „Jste drazí, já mám plyn za nula korun,“ rozhodil jsem telemarketingového prodejce tak, až zavěsil
Zdroj obrázku: Pixabay

Proti nachlazení

Pepř doporučují tradiční babské rady také v případě, když vás trápí nachlazení či nastuzení. A moderní věda těmto babským radám dává za pravdu. Černý pepř má totiž protizánětlivé účinky, navíc pomáhá prokrvovat sliznice. Díky tomu vám inhalování páry z horké vody s několika kapkami pepřového oleje a pár kapkami výtažku z eukalyptu pomůže uvolnit dutiny a zmírnit bolest či malátnost, které nachlazení provázejí.

Zdroj obrázku: Pixabay

Péče o pokožku

Tím ovšem výčet pozitivních účinků pepře zdaleka nekončí. Pepř má také silné antibakteriální účinky, a tak se skvěle hodí k čištění obličeje. Pomůže vám od akné a černých teček, které trápí zejména dospívající a mladé lidi. K tomu se skvěle hodí pepřové tonikum z rozemletého pepře rozpuštěného v převařené vodě. Nedělejte si však žádnou velkou zásobu, tonikum je třeba během několika málo dní spotřebovat.

Přidat na Seznam.cz