Medium Shot Woman Putting Soil Pot

Plísně v květináči se zbavíme pomocí skořice nebo vysušením v troubě

Každý z nás se již setkal s plísní, a proto taky víme, že zbavit se jí není vždy jednoduché. Plíseň se může vyskytovat v květináčích nebo u venkovních rostlin. My se zaměříme na plíseň v květináči. Plíseň v květináči nás může potrápit, protože narušuje zdraví rostlin a může je i zahubit. Plíseň se objevuje hlavně na podzim, protože často zapomínáme, že rostliny potřebují méně zálivky než v létě. Na podzim začíná topná sezóna, a proto se v domácnosti začíná méně větrat. Kombinace vlhka a tepla je ideální prostředí pro vznik plísní. Pokud se nám v květináči objeví plíseň, můžeme vyzkoušet několik osvědčených triků, jak se jí zbavit.

Mohlo by vás zajímat:  O kvalitě vajec řekne vše kód na balení. Domácí produkt je nejlepší variantou

Osvědčené triky

Prvním osvědčeným trikem je skořice. Jakmile objevíme plíseň, odstraníme první vrstvu hlíny z květináče, a tak zjistíme, jestli je plíseň jen povrchová, nebo jestli prorostla hlouběji. Pokud je pouze povrchová, odebereme první vrstvu a posypeme půdu mletou skořicí. Ta působí jako dezinfekce a zároveň prospěje rostlině. Skořice může být účinným prostředkem, jak se zbavit plísně v květináči, ale někdy to nestačí. Pokud jsme se plísně zbavili, dosypeme novou hlínu do květináče, ale se zálivkou je dobré pár dní počkat, abychom hlínu nezapařili. Může se stát, že nás skořice plísně nezbaví, a proto na pomoc přichází další trik. Metoda našich babiček – sušení hlíny v troubě.

Mohlo by vás zajímat:  Klíšťata se objevují i v zahradách. Vybrané druhy rostlin je dokážou z pozemku vypudit
Zdroj obrázku: Freepik

Metoda našich babiček

Tuto metodu je dobré použít i v případě, že jsme koupili zeminu, kterou se chystáme použít na výsadbu nových rostlin. Může se totiž stát, že se v zemině již mohou skrývat zárodky škůdců, kteří by našim rostlinám ublížili. Totéž se může objevit i u zeminy, kterou máme ze zahrady nebo louky. Abychom se nežádoucích návštěvníků a plísně zbavili, stačí zeminu vysušit v troubě. Pokud máme v květináči plíseň, postupujeme stejně jako u triku se skořicí. Odstraníme viditelný bílý povlak a zbylou zeminu rozložíme na plech, který vložíme do trouby. Troubu máme předehřátou na teplotu 90 °C. Tato teplota vede ke sterilizaci půdy a likvidaci veškerých škůdců. Plech nezakrýváme, aby se vlhkost ze zeminy mohla volně odpařovat. Zeminu necháme v troubě zhruba 30 minut a několikrát ji promícháme, aby se zcela vysušila.

Zdroj: https://altifarm.com/blogs/soil-medium/how-to-get-rid-of-mold-on-indoor-plant-soil
Přidat na Seznam.cz