Klíšťata se objevují i v zahradách. Vybrané druhy rostlin je dokážou z pozemku vypudit

Klíšťata se objevují i v zahradách. Vybrané druhy rostlin je dokážou z pozemku vypudit

V naší zemi existuje na 21 druhů klíšťat a nejběžnějším klíštětem je Ixodes ricinus. Tento pavoukovec má rád vysoké trávy, tmavá zákoutí a shluky keřů. Bohužel se stále více objevuje i na našich domácích zahradách, a dokonce i terasách.

Rostliny, které vystraší klíšťata

Lidé, kteří plánují strávit následující léto na zahradě, by se měli rozhodnout, jaké rostliny vysadí, a efektivně se tím ochraní před útoky klíšťat. Existuje několik druhů, které nejen vypadají hezky, ale co je nejdůležitější, rychle a efektivně odstraší nezvané hosty. Patří sem šanta kočičí, jejíž intenzivní zápach vystraší klíšťata, ale přitahuje kočky, které tuto rostlinu zbožňují.

Mohlo by vás zajímat:  Ucpaný odtok ve dřezu vyřeší jedlá soda nebo aspirin

Dále je vhodná řimbaba dalmatská, jejíž květy obsahují látky s insekticidní aktivitou. Rozmarýn je nenáročná rostlina s vůní, kterou klíšťata nenávidí. V zahradě stojí za to vysadit atraktivnější rostliny, které budou nejen její skutečnou výzdobou, ale způsobí, že klíšťata zůstanou mimo pozemek. Patří sem například levandule, okouzlující dekorativní rostlina s fialovými květy a extrémně silnou vůní, která odpuzuje klíšťata a méně nebezpečný, ale perzistentní hmyz.

Zdroj obrázku: Freepik

Další rostliny

Pelargonie je okrasná rostlina s růžovými, fialovými nebo červenými květy. I když vypadá nenápadně, je vysoce toxická, naštěstí i pro klíšťata. Bohužel je ale nebezpečná pro psy a kočky. Pozorování lesníků a biologů ukazují, že rok od roku je klíšťat stále více a rychle se stávají odolnými vůči přípravkům, se kterými je chceme vystrašit.

Mohlo by vás zajímat:  Šampon lze využít i netradičně. Hodí se na vrzající dveře i odolné nálepky

Klíšťata mají ráda tmavé, husté houštiny a vlhká místa, jako jsou okraje vodních toků. Nejčastěji se vyskytují ve vysokých trávách a shlucích nízkých keřů. Na výlet do přírody si vždy oblékejte raději oblečení s dlouhým rukávem, které je ale vzdušné, aby vám nebylo zbytečně teplo.

Zdroj: https://sawyergardencenter.com/blog/76708/6-ways-to-keep-ticks-out-of-your-yard-naturally
Přidat na Seznam.cz