Man Turning Off Radiator During Energy Crisis

Správné zacházení s radiátory zvýší jejich efektivnost

Jistě jste zažili situace, kdy máte radiátory puštěné na maximum, bojíte se vysokého účtu za energie, a stejně je vám zima. To je hlavně tím, že děláte naprosto zbytečné chyby. Poradíme vám hned tři způsoby, jak můžete zvýšit teplo ve svém domově a zároveň snížit účty za energie. Nezáleží na tom, čím topíte. Jestli máte doma radiátory, tohle musíte udělat před začátkem každé zimy.

Zkontrolujte radiátory

Před každou topnou sezónou se musíte ujistit, že radiátory fungují a jsou dokonale čisté. Jejich vyčištění není jen záležitost estetiky, ale hlavně funkčnosti. Radiátor totiž musí vynaložit mnohem více energie, aby vypálil veškerý prach a nečistoty. Navíc vám to doma bude velmi ošklivě vonět. Nezapomeňte je proto důkladně vyčistit, než poprvé zatopíte.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny s krásnými ozdobnými listy jsou tou nejlepší dekorací do každého interiéru

Ujistěte se, že topení nebrání nábytek ani záclony. Ty jsou velkou překážkou pro teplo, které se nemůže dostat do místnosti. Jednoduše ničím topení nezakrývejte, jinak vám bude doma neustále zima i přes plný výkon radiátoru. Navíc budete mít zbytečně vysoké účty za energie. Při správném umístění nábytku i doplňků nemusíte tolik topit a stejně budete mít doma příjemně teplo.

Zdroj obrázku: Freepik

Přesuňte pár kousků nábytku

Mnoho lidí před radiátory staví komody, stoly, pohovku, křesla nebo pojízdné vozíky, aby ho během letních měsíců zakryli. V zimě je to obrovská chyba. Tímto způsobem budete vyhřívat pouze kus nábytku, který stojí před topením, a do místnosti se téměř žádné teplo nedostane. Jestli máte na oknech dlouhé záclony až na zem, přes zimu byste měli zvolit kratší záclony, aby mohlo teplo cirkulovat.

Mohlo by vás zajímat:  Pravidelné očištění radiátorů přispěje k efektivnějšímu vytápění a zdravějšímu domácímu prostředí

Sušíte prádlo na topení? Nedělejte to!

Hodně lidí suší menší kousky prádla nebo ručníky na radiátorech. To je velká chyba hned z několika důvodů. Do místnosti se vám nedostane teplo, protože půjde jen do látky. V obytné místnosti se vám bude držet hodně vlhkosti a podporovat vznik plísní. Navíc se do vzduchu uvolní také hodně prachu a budou se ničit i vlákna oděvů, protože je tímto způsobem přesušíte.

Zdroj: https://www.designerradiatorsdirect.co.uk/blog/how-to-improve-radiator-performance
Přidat na Seznam.cz