Je alarmující, jak málo pereme ložní prádlo. Slabé jedince nepříjemně překvapí, co se v něm může nacházet

Je alarmující, jak málo pereme ložní prádlo. Slabé jedince nepříjemně překvapí, co se v něm může nacházet

Běžné oblečení měníme a pereme celkem často. Chceme, aby nám to slušelo a cítili jsme se v oblečení dobře. Často počítáme jednotlivé dny a říkáme si, že už je nejvyšší čas na výměnu. A to v konkrétním oblečení trávíme jenom 8 hodin denně. V ložním prádle trávíme víceméně stejný čas, ale interval jeho výměny je podstatně delší. Jak často bychom ho měli měnit a prát? A proč vlastně?

Nejlépe po týdnech

Doba, po kterou pravidelně používat jedno ložní prádlo je sice delší než u vašeho oblečení, jelikož nehrozí ušpinění vnějšími vlivy, ale používat ho třeba i několik měsíců je rozhodně špatné. Zvláště, pokud někdy zanedbáte večerní hygienu a sprchu si dáte až ráno. V tu chvíli lezete do postele špinavé a v tom stejném povlečení následně spíte i další týdny.

Mohlo by vás zajímat:  „Tvému synovi budou skoro dva roky, kojit bys ho už neměla,“ dávala mi tchyně výchovné rady

Ideální je tedy měnit ložní prádlo spíše po týdnech než měsících. Kdo se standardně sprchuje ráno, nikoliv večer, ten by měl ložní prádlo měnit jednou týdně. Kdo si dopřává hygienu večer, tomu stačí interval 2–4 týdnů. Záleží ale i na ročním období a v létě je rozhodně vhodné měnit ho a prát častěji.

Zdroj obrázku: Freepik

Rozhoduje i kvalita praní

Není to jenom výměna jako taková. Aby ložní prádlo bylo v pořádku, je třeba ho také správně vyprat. Základem jsou tři věci. Kvalitní prací prášek, dostatečně dlouhý prací cyklus a následně také správná teplota. Ložní prádlo je vhodné prát minimálně na 60 stupňů Celsia, ale lze i více, pokud to materiál dovolí. Následně by měl navazovat proces sušení, buď v sušičce, nebo venku na vzduchu a na slunci.

Mohlo by vás zajímat:  LED žárovky jsou ideální řešení pro každé svícení. Potěší svými vlastnostmi a šetří nejen peníze

Proč měnit a prát ložní prádlo tak často?

Řadě lidem nejde na rozum, zda není daný týdenní interval až příliš krátký. Odpověď je, že nikoliv. Málokdo si uvědomuje, kolik během noci vytvoříme například potu, nebo kolik se z nás oloupe zbytků kůže. Nejenom, že tím ložní prádlo znečišťujeme a poté jsme s ním v kontaktu, ale také děláme živnou půdu organismům, jako jsou třeba roztoči, ale i různé bakterie, nebo dokonce plísně.

Zdroj: Life Hacks
Přidat na Seznam.cz