Odpad1

Čistý odtok v 6 jednoduchých krocích: bez chemie, a přitom efektivně

Lidské vlasy, chlupy domácích mazlíčků, zbytky mýdla nebo jídla, to vše se usazuje v umyvadle, v odtoku sprchy či dřezu. My vám dnes poradíme, jak vyčistit odtok snadno, rychle a bez chemických přípravků. S naší metodou vám postačí prostředky, které určitě máte doma ve skříni.

Vyrobte si vlastní čistič odtoku

Vzhledem k tomu, že běžné čističe odtoků jsou plné chemie, není vhodné používat je v domácnostech, kde jsou malé děti nebo domácí mazlíčci. Jejich nevýhodou je také jejich škodlivost vůči životnímu prostředí a našemu zdraví. Proto se určitě vyplatí vyrobit si svůj vlastní, neškodný přípravek. Zvládnete to snadno a rychle podle následujícího návodu.

Mohlo by vás zajímat:  Úklid celého domova ulehčí jednorázové čisticí ubrousky, které si snadno sami vyrobíte
Zdroj obrázku: Freepik

Budete potřebovat:

  • vroucí vodu,
  • šálek jedlé sody,
  • šálek čerstvě vymačkané citronové šťávy.

Postup:

Zapněte horkou vodu na plný proud a nechte ji téct několik minut. Pokud vaše voda není příliš horká (kvůli energetické úspoře či bezpečnosti), uvařte na sporáku velký hrnec vody a poté ji vylijte do odtoku. Počkejte, až všechna voda odteče.

Přidejte jedlou sodu: postupně sypejte do odtoku sodu, nejlépe lžící. Sypejte ji kousek po kousku, ne celý šálek najednou, aby soda nezůstala v horní části odtoku.

Mohlo by vás zajímat:  Komáry odpudí vonné svíčky, speciální postřiky nebo cibule

Přidejte citronovou šťávu: citronovou šťávu pomalu nalijte na jedlou sodu. To způsobí šumivou chemickou reakci.

Zdroj obrázku: Freepik

Zakryjte a počkejte: pomocí špuntu nebo hadru zakryjte odtok a počkejte. Dejte směsi dostatek času působit, asi půl hodiny. Po celou dobu ji nechte zakrytou.

Znovu spusťte vodu: odkryjte odtok a opět zapněte horkou vodu (nebo použijte vodu z hrnce, viz text výše). V této fázi byste si měli všimnout, že voda odtéká mnohem rychleji než dříve. Pokud ne, následujte poslední bod.

Mohlo by vás zajímat:  Koberce jsou vystaveny mnoha skvrnám a nečistotám. I ty nejodolnější ale snadno vyčistíte

Podle potřeby opakujte: pokud je váš odtok opravdu hodně ucpaný, budete muset celý postup několikrát zopakovat. Ale při správné údržbě (tento postup opakujte 2× až 4× ročně) můžete zabránit tomu, aby se odpad neustále ucpával.

Zdroj: https://www.thisoldhouse.com/plumbing/21164644/how-to-clear-any-clogged-drain

 

Přidat na Seznam.cz