Bazén

Jak dlouho musí běžet bazénová filtrace, aby voda byla průzračně čistá?

Bazén na vlastní zahradě s křišťálově čistou vodou je snem snad každého z nás. Realita je ovšem často jiná. Stačí nepříznivé počasí, vysoké teploty, nebo vítr, který do bazénu zanese nečistoty a voda se začne kazit. Co s tím? Nezapomínejte na filtraci. Jak dlouho by každý den měla běžet?

Aby se ve vodě nemnožily bakterie

Pravidelné používání filtrace je prevencí množení bakterií, řas a dalších nečistot. Navíc je to finančně výhodnější, než když pořád měníte vodu v bazénu.

Jak filtraci vybrat?

Při výběru bazénové filtrace je zásadní její filtrační výkon. Na trhu najdeme různě velké bazény, spolu s jejich velikostí se mění i potřebný filtrační výkon. Jak ho spočítat? Objem bazénu vydělte čtyřmi. Výsledné číslo je tzv. kubíkový výkon čerpadla.

Mohlo by vás zajímat:  Do kompostu nepatří všechny zbytky z kuchyně ani veškerý materiál ze zahrádky

Náš tip: Výkon filtrace by nikdy neměl být menší než kubíkový výkon čerpadla. Ideální je vyšší, obzvlášť tehdy, když filtraci od bazénu dělí větší vzdálenost, terén je členitý, nebo používáte navíc solární ohřev, tepelné čerpadlo nebo bazénový vysavač.

Víte, že vybírat můžete mezi kartušovou a pískovou filtrací? Kartušová filtrace se využívá pro menší bazény s objemem maximálně 8 m3, písková je vhodná pro bazény s větším objemem.

Jak často vodu v bazénu filtrovat?

Voda v bazénu by přes filtraci měla projít alespoň dvakrát denně, pokud ale bazén používáte hodně, klidně i víckrát. Dobu filtrace je dobré rozdělit do několika časových úseků, třeba se spínáním zhruba po hodině. Vodu nikdy nefiltrujte ve chvíli, kdy se koupete. Když běží filtrace, v bazénu nikdo nesmí být.

Mohlo by vás zajímat:  Hortenzie lze snadno namnožit. Metoda řízkování patří mezi oblíbené možnosti

Víte, že filtrace vodu v bazénu přefiltruje zhruba za 4-5 hodin?

Náš tip: Nechcete pořád běhat zapínat a vypínat filtraci? Pořiďte si časovač do zásuvky.

Důležitá je i údržba filtrace

Aby filtrace fungovala přesně tak, jak má, je třeba se o ni starat. Alespoň jednou týdně zkontrolujte filtr a odplavte z něj nečistoty.

  • Máte kartušovou filtraci? Pak každý týden propláchněte molitanový filtr. Ten papírový pravidelně měňte.
  • Používáte pískovou filtraci? Každý týden písek properte zpětným chodem.

Kromě pravidelné filtrace je třeba vodu také upravovat

Aby byla voda v bazénu průzračně čistá, nestačí jen pustit dvakrát denně filtr. Je zapotřebí hlídat také hodnoty jako pH, tvrdost vody, alkalitu a obsah volného chloru ve vodě.

Mohlo by vás zajímat:  Hnojivo z ovesných vloček podpoří keříky rajčat

Jaké hodnoty je třeba udržovat?

  • pH v rozmezí 7-7,4
  • Tvrdost vody maximálně 18° N
  • Obsah volného chloru v rozmezí 0,3-0,6 mg/l
  • Alkalita mezi 80-120 ppm

Přidat na Seznam.cz