Pot 820012 1920

Indukční deska stále jako nová, čistá a plná lesku díky těm správným prostředkům

Indukční deska je v kuchyni skvělým pomocníkem. Výrazně zkracuje dobu přípravy pokrmů, šetří elektrickou energii, minimalizuje riziko popálení a navíc vypadá velmi moderně. Ani její údržba nemusí být problémem. Stačí dodržet pár jednoduchých pravidel a deska se bude i po letech blýskat novotou. Co budete potřebovat, pokud chcete indukční desku vyčistit od skvrn?

  • citronovou šťávu
  • jedlou sodu
  • peroxid vodíku
  • ocet

Nenechávejte skvrny zaschnout

Nejlépe uděláte, když budete desku čistit ihned po vychladnutí a nenecháte skvrny několik dní zaschnout. Výběr správného čističe má zásadní význam, protože špatný prostředek může indukční desku i poškodit. Obvykle se používají čističe o konzistenci krému nebo tekutiny, daleko šetrnější a ekonomičtější jsou ale přírodní pomocníci, které určitě máte doma.

Mohlo by vás zajímat:  Květa: Babská rada mi způsobila takovou spoušť v kuchyni, že na ucpaný dřez radši znovu použiji známou chemii
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Na klasické čištění stačí citron

Na přípravu tekutého čističe vymačkejte šťávu ze tří kusů citronů, 300 ml převařené vody, 100 g jemnozrnné soli a 50 ml octa. Všechny ingredience vložte do hrnce, zamíchejte a zahřívejte asi 15 minut. Po vychladnutí směs nalijte do rozprašovače, nastříkejte na špinavou desku a setřete jemným hadříkem či houbičkou. Pokud jsou nečistoty odolné, sáhněte po speciální škrabce na indukční desky. Na závěr povrch přetřete směsí octa a vody, zabráníte tak tvorbě nevzhledných šmouh.

Mohlo by vás zajímat:  V kuchyni se ukrývá učiněný poklad na vyčištění celého domova: jedlá soda

Pokud je vaše indukční deska silně znečištěná, vsaďte na sílu jedlé sody a peroxidu vodíku. Nejprve obě ingredience smíchejte do pastovité konzistence a opatrně rozetřete po desce. Tato směs rychle odstraní i mastné a těžko odstranitelné skvrny. Zároveň nezpůsobí poškrábání desky. Stejná směs je vhodná i na čištění mikrovlnné trouby, myčky na nádobí, trouby na pečení a dalších spotřebičů.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Odolných skvrn vás zbaví soda s octem

Stejně dobře vám pomůže i jedlá soda smíchaná s octem. Na indukční desku rozetřete potřebné množství octa a opatrně posypte jedlou sodou. Můžete ji následně přikrýt hadříkem. Díky reakci mezi sodou a octem se i odolné skvrny rozpustí. Poté desku důkladně otřete vlhkým hadříkem. Opakujte tento postup tak dlouho, než všechny skvrny zmizí.

Mohlo by vás zajímat:  Připálený hrnec nemusíte vyhodit, s těmito triky bude zase jako nový

S těmito přípravky si snadno vyčistíte celou kuchyň. Ocet smíchaný s vodou je dobrý pomocník kdekoliv, kde chcete mít lesklý a nablýskaný povrch. Výborně funguje třeba i na talíře a další nádobí, případně i na zrcadla. Stačí je jen lehce otřít hadříkem namočeným ve směsi.

Přidat na Seznam.cz