Jednoduché triky, jak ušetřit za energie spojené s vytápěním domu

Každá topná sezóna znamená výdaje navíc. Máme pro vás ale několik triků, které vám umožní ušetřit peníze bez toho, abyste doma museli zmrznout. Když budete dodržovat následující tipy, vaše náklady se za jednu sezónu sníží až o 30 procent. Co je klíčové?

  • těsnění v oknech
  • uspořádání nábytku
  • radiátorové clony
  • správné větrání

S údržbou začněte na podzim

Pokud na podzim věnujete čas správné instalaci oken, tepelné ztráty se mohou snížit až o 25 procent. Na drobné úpravy se můžete vrhnout i sami. Imbusovým klíčem dotáhněte kování ve spodní straně okenního křídla. Čím pevněji jsou zajišťovací válečky k těsnění, tím pevněji doléhat bude okno. Pokud ale jde obtížně zavřít, je to známka toho, že jste je utáhli moc.

K utěsnění oken je třeba koupit správné těsnění. Nejlepší je vzít to staré a použité přímo do obchodu a nechat si poradit, případně dohledat doklad o koupi. Při výměně je nutné důkladně odstranit všechno lepidlo a nečistoty z rámů, poté v krátkých úsecích odstranit ochrannou folii nebo papír z nového těsnění a pomalu ho lepit do montážních drážek tak, aby nevznikaly žádné boule. Po instalaci nechte okno na několik hodin zcela zavřené.

Mohlo by vás zajímat:  Mnoho lidí vaří rýži v sáčcích, aniž by znali nebezpečí, které tento způsob přináší

Pozor, kam stavíte nábytek

Banálním způsobem, kterým můžete snížit náklady na topení, jsou drobné změny v uspořádání bytu a volbě doplňků. V zimě z oken stáhněte tmavé a těžké závěsy. Sundejte také záclony, protože sluneční paprsky dopadající na okenní tabule fungují jako ohřívače a jsou schopné zvýšit teplotu uvnitř i o několik stupňů. Častou chybou je stavění nábytku nebo jiných předmětů přímo před topení, případně nad něj.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Na vytápění se dá ušetřit i pomocí instalace radiátorových clon. Odrážejí teplo od stěny dovnitř interiéru a energie tak nepřijdou vniveč. Skvělým řešením je také nainstalovat regulátory teploty. Díky nim si můžete naprogramovat hodiny, kdy nejste doma nebo kdy spíte, aby topení utlumilo svou činnost. Některé z regulátorů se dokonce umí přizpůsobit i teplotním podmínkám venku.

Na podzim se také vyplatí zkontrolovat instalaci kotle. Přizvěte si k tomu odborníka, který provede nezbytnou údržbu, odkalování kotle a opláchnutí instalace, čímž můžete jeho účinnost zvýšit o několik procent. Zkontrolujte také, zda je v radiátorech vzduch. Nezbytné je mimo to vyčistit komíny a ventilační mřížky, bez nichž by mohlo dojít k otravě oxidem uhelnatým.

Mohlo by vás zajímat:  Energetická kancelář umožňuje snadné snížení výdajů za energie každé rodině
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Větrejte efektivně

Dalším účinným prostředkem na snížení nákladů je paradoxně větrání. Spousta lidí dělá tu chybu, že okno nechá dlouho jen tak pootevřené. Daleko efektivnější je ale okno otevřít naplno na několik minut. Předtím vypněte topení, aby termostat nereagoval na náhlý pokles teploty.

Přidat na Seznam.cz