Vánoční kaktus je nejkrásnější zimní dekorací. Stačí však malá chyba a přijde o krásné květy

Vánoční kaktus je nejkrásnější zimní dekorací. Stačí však malá chyba a přijde o krásné květy

Vánoční kaktus je obdivován hlavně kvůli svým krásným květům, které se objevují na rostlině koncem prosince. Stává se však, že navzdory péči nechce kvést, nebo ještě hůře, začíná ztrácet květy a pupeny. Dejte své rostlině to, co potřebuje, a vyhněte se těmto chybám.

Vánoční klasika

Název vánoční kaktus rostlina získala z toho důvodu, že kvete právě v tomto období. Květy této rostliny jsou dlouhé asi pět centimetrů a rozšiřují se. V závislosti na druhu, jaký doma máte, si můžete užít bílé, růžové nebo světle oranžové květy. Samotné výhonky mají délku asi 15–20 centimetrů. Jsou spojeny způsobem, který připomíná řetěz. Na okraj jsou zoubkovány okraje, které charakterizují rostlinu.

Mohlo by vás zajímat:  Přesazování rostlin má několik pravidel. Málokdo ví, že záleží také na denní době

Vánočním kaktusům, které kvetou kolem Vánoc, je důležité poskytnout správné podmínky. Nejprve je dejte na jasné místo nebo do polostínu. Teplota místnosti by měla kolísat mezi 18 a 20 stupni Celsia. Správné zalévání kaktusu je dalším problémem. V zimě ho zalévejte nejméně jednou týdně. Vánoční kaktus také potřebuje přiměřenou vlhkost. Proto ho stříkejte měkkou vodou každých pár dní. Udělejte to opatrně, abyste nenamočili květy. Jinak mohou rychle spadnout.

Zdroj obrázku: Freepik

Správná péče

Aby kaktus krásně kvetl a neztratil své květy, musí být substrát mírně vlhký. Pokud rostlina nekvete, může být důvodem i příliš vlhký substrát. Rostlina nemá ráda sucho, proto by měla mít substrát stále vlhký, nesmí se to však přehánět, protože snadno vznikne plíseň. Pokud listy rostliny mění barvu nebo jsou vrásčité, může jít o jasný příznak nesprávného zalévání.

Mohlo by vás zajímat:  Před zimou je důležité věnovat pozornost oknům, dveřím i topnému systému

Pro květinu je velmi důležité, abyste ji nepřenášeli. Vánoční kaktus nemá rád změnu polohy. Pokud ho přesunete z dosavadního místa, je možné, že začne velmi rychle chřadnout. Pokud přesunete rostlinu, která má pupeny, je velká šance, že opadnou. Rostlinu určitě nepřemisťujte v prosinci, pokud jí změníte polohu v tomto období, raději už nepočítejte tuto zimu s jejím kvetením.

Zdroj: https://www.succulentsandsunshine.com/types-of-succulents/schlumbergera-truncata-christmas-cactus/
Přidat na Seznam.cz