Housenky1

Housenky jsou hrozbou pro každou zahradu. Zbavte se jich šetrně, ale účinně

Světle zelené housenky s hnědými pruhy se v našich zahradách objevují především koncem léta a počátkem podzimu. Jsou extrémně nenasytné – jedí celé listy i výhonky a často zpustoší celou úrodu. Na těchto řádcích si povíme, jak s nimi rychle a jednoduše skoncovat.

Housenky na našich zahradách

Housenky představují pro většinu zahrádkářů zapeklitý problém. Zkoumání, jak se jich zbavit, zabere spoustu času a ne vždy přinese kýžené výsledky. Chceme zabránit tomu, aby housenky ničili naši zeleninu, ale ne vždy jsou dobře vidět, takže jejich kontrola může být výzvou.

Mohlo by vás zajímat:  Cydalime je hrozbou pro zahradní dřeviny. Zbavit se ho lze domácím postřikem z octa
Zdroj obrázku: Pixabay

Housenky jsou larvy, které čekají na přeměnu na můry a motýly. Na zahradě jsou často hladovými, nevítanými hosty. Mají několik přirozených predátorů, jako jsou mouchy a vosy, ale také ptáci, brouci a pavouci. Kromě těchto přirozených nepřátel existují způsoby, jak se housenek zbavit. O ty se s vámi podělíme níže v textu.

Boj s housenkami

Při boji s housenkami se snažte vyhnout insekticidům, které by mohly zabíjet prospěšný hmyz a opylovače, jako například včely a motýly. Ty potřebujeme pro zdravou planetu.

Mohlo by vás zajímat:  Na podzim potřebuje zahrada uklidit a připravit na chladné měsíce
Zdroj obrázku: Freepik

Nejprve vyzkoušejte tyto metody:

  1. Nejjednodušším způsobem je sejmout housenky z rostlin a vložit je do kbelíku s mýdlovou vodou. Buďte ostražití a hledejte také vajíčka. Tato metoda vyžaduje čas a trpělivost a jistou dávku odvahy při sahání na housenky.
  2. Další možností je zakrýt plodiny látkami odpuzujícími hmyz. Tkaniny tvoří bariéru, která brání můrám v přistání na plodinách a kladení vajec.
  3. Umístěte na spodní části rostlin lepenku nebo alobal. To může být pro některé druhy odstrašujícím prostředkem. Udržujte půdu kolem rostlin bez nečistot, ve kterých by se mohla skrývat vajíčka.
  4. Použijte mikrobiální insekticid, který neublíží včelám, jinému prospěšnému hmyzu ani další zvěři. Jedná se o bakterii bacillus thuringiensis (BTK). Zabíjí pouze housenky, které sní tímto prostředkem ošetřené listy. Chraňte takto své rostliny již předem nebo pokud vidíte první známky napadení rostliny housenkami.
Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/plant-problems/pests/insects/prevent-caterpillars.htm
Přidat na Seznam.cz