House Mouse 5344690 1920

Hlodavci se vkrádají do domů, aby hodovali na zásobách potravin. Zneškodní je tradiční způsoby

Zejména majitelé rodinných domů se v podzimních a zimních měsících potýkají s problémovými hlodavci, kteří se zabydlují v temnějších sklepních a provozních místnostech a hodují tam na uskladněných potravinách či zakládají nežádoucí kolonie. Zbavit se těchto nezvaných hostů je důležité zejména kvůli nemocem, které mohou přenášet, ale často je to značně problematické. Pojďme se podívat na možnosti, jaké v této oblasti máme.

Jak poznáte, že se u vás usadily myši

Hlodavci jsou poměrně inteligentní tvorové a mohou přežívat v lidských obydlích docela dlouhou dobu bez povšimnutí. Do rodinných domů se dostávají různými způsoby, nejčastěji přes větrací otvory nebo například po okapových římsách. Přežívají nejen ve sklepech, ale také třeba pod nábytkem. Že se k vám nastěhovaly můžete poznat podle několika varovných signálů, kterými jsou standardně:

  • natržené obaly potravin ve spíži,
  • potraviny porůznu vytroušené na nečekaných místech v bytě,
  • prokousaná kabeláž elektronických zařízení,
  • drobné výkaly nebo zápach zvířecího trusu v temnějších koutech.
Mohlo by vás zajímat:  Orchideje rozzáří interiér nádhernými květy, na oplátku potřebují dostatek pozornosti
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Prevence vniknutí hlodavců do domu

Nejbezpečnější cestou, jak se vyhnout návštěvě nezvaných hlodavců do vašeho domu, je účinná prevence. Ta spočívá především v důkladném zavírání oken a dveří hlavně ve sklepě či přízemí, ucpání mezer ve fasádě nebo konstrukčních prostupů, kterými by se hlodavci mohly do domu dostat, a také pravidelném úklidu. Velmi dobrou pomůckou jsou aromatické byliny, které jsou pro hlodavce nesnesitelné. Tyto je možné použít buď jako okrasné sušené dekorace, nebo je nasadit do záhonků u oken či dveří. Vhodné jsou takové byliny jako máta, divizna nebo heřmánek.

Mohlo by vás zajímat:  Přesazování je u rostlin nezbytné. S těmito chybami ale vše živé skončí v popelnici. Přitom stačí tak málo a i začátečník se vyhne problémům
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak se hlodavců zbavit

Pokud se již škůdci do vašeho domu dostaly, je potřeba se jich zbavit důsledně. Prvním krokem je rozložení klasických mechanických pastí, které však mohou být nebezpečné především máte-li doma malé dítě nebo chováte-li volně pobíhající domácí mazlíčky. Alternativou je využití služeb profesionálů, kteří vám buď doporučí, jaký účinný jed použít, nebo provedou deratizaci včetně vyhledání případných hnízd. Při používání jedu hrozí stejná rizika jako u mechanických pastí.

Přidat na Seznam.cz