Vlhkost v koupelně ovlivňuje kvalitu celého domova. Nebezpečné plísně způsobují vážné problémy

Vlhkost v koupelně ovlivňuje kvalitu celého domova. Nebezpečné plísně způsobují vážné problémy

Mokré zdi, plíseň v rozích a těžký vzduch? Problém vlhkosti v koupelně je nutné řešit komplexně, protože přebytečná vodní pára vzniklá během koupání nebo praní se může rozšířit po celé domácnosti a vést k rozvoji plísní a hub v rozích a na zdech. Hniloba a plísně se nejčastěji objevují v koupelně, ale mohou se rozšířit i do dalších místností. A nejde jen o estetiku, spory plísní a různých druhů hub mohou způsobovat rozsáhlé zdravotní obtíže a rozvinout alergické reakce. Jak se s vlhkostí vypořádat?

Stále vlhké ručníky?

Ručníky neuschnou pověšené na tyči, jsou stále vlhké a zasmrádají? To je první příznak toho, že koupelna trpí nadměrnou vlhkostí. Obdobně je jasným znamením neustále zamlžené zrcadlo nebo kapky stékající po skleněné zástěně sprchového koutu. Na vině je nedostatečné větrání malého prostoru, což může vést k rozvoji plísní. V takto vlhkém a teplém prostředí se mohou též rozšířit rybenky, malí stříbrní živočichové, kteří připomínají rybičky a objevují se nejčastěji na podlaze.

Mohlo by vás zajímat:  I v malé ložnici se můžeme cítit pohodlně. Každý centimetr lze šikovně využít
Zdroj obrázku: Freepik

Větrání pomocí okna i dveří

V případě, že koupelna nedisponuje oknem, je namístě nechávat otevřené dveře a zajistit odvětrávání jinou místností. V některých koupelnách je možnost ventilace do ventilační šachty nebo odvod vlhkého vzduchu do stoupaček. Je nutné zkontrolovat funkčnost ventilace, mřížku nebo průduch vyčistit od nečistot, doporučuje se i odstranit vnitřní průduchovou síťku, aby bylo větrání účinnější.

Sušení prádla

Pračka, sušička nebo myčka způsobují zvýšení vlhkosti v interiéru, jejich používání by mělo doprovázet intenzivnější větrání. Prádlo se nedoporučuje sušit na topeních nebo v místnostech na sušáku, ale v sušárně nebo na balkoně. I při nízkých teplotách je nutné větrat po koupání, po kterém dochází k náhlému zvýšení vlhkosti. Je namístě také osušit pomocí suché utěrky zdi a vanu po koupání nebo stěny sprchového koutu po sprchování. Po praní by měla zůstat dvířka pračky otevřená.

Zdroj: https://www.thespruce.com/tricks-keep-bathroom-mold-free-326859
Přidat na Seznam.cz