Heap Clothes Washing Basket Standing Floor Near Washing Machine Light Bathroom

Dávat aviváž jen do pračky může být chyba. Voňavá tekutina pomůže v celém domě, včetně kuchyně

Aviváž je známým pomocníkem při praní. Pokud je použita, prádlo z pračky je nejenom měkčí, ale je také voňavější. Málokterá žena ale ví, že použití této tekutiny nemusí být spojeno jenom s praním. Jsou i další možnosti, jak se dá mnohem zajímavě využít. Klidně zatočí s odolnou špínou, nebo v domácnosti pomůže k lepšímu klimatu. Stačí znát hlavní zásady jejího použití. Od té chvíli vyvstane otázka, zda ji na praní vůbec užívat, když má tolik mnohem zajímavějších a lepších benefitů.

Připálený hrnec

Připálený hrnec je noční můrou všech hospodyněk. Mnohdy se hrnec připálí tak, že nezbude nic jiného než jej vyhodit. Zadržte, než tento krok provedete. Zkuste ještě aviváž. Stačí, když hrnec naplníte do poloviny vodou, přidáte lžíci aviváže a přivedete k varu. Poté odstavte ze sporáku a tekutinu ponechte alespoň jednu hodinu a klidně i déle v hrnci. Po uplynutí této doby vezměte vařečku a připáleninu odstraňte, poté opláchněte běžným způsobem.

Mohlo by vás zajímat:  Černý pepř není jen koření. Zkušené hospodyňky ho přidávají i do pračky

Připáleniny po stranách hrnce

Pokud máte napálené hrnce či pánve, napusťte dřez horkou vodou, přidejte lžící aviváže a namočte do něj hrnec nebo jiné nádobí. Přibližně hodinu a půl nechte působit. Po této době odstraníte lehce veškeré napáleniny.  

Zdroj obrázku: Pixabay

Vodní kámen na dveřích sprchového koutu

Pokud sprchový kout ihned po vysprchování neutřete, začnou se na dveřích tvořit nevzhledné kapky vodního kamene. Tento fakt je nepříjemný a možná už vás přestalo bavit dveře pokaždé utírat. Nevzdávejte to, máme řešení. Namíchejte aviváž s vodou v poměru 1 : 2 a otřete vnitřek sprchového koutu pomocí roztoku a jemného hadříku. Nyní směs nechte působit a poté opláchněte teplou vodou. Sprchu utřete do sucha. Již žádné stopy po nevzhledných kapkách. 

Mohlo by vás zajímat:  Rybenky jsou odolné, ale s trochou trpělivosti se jich nakonec zbavíte

Šmouhy z oken pryč a lesk pro podlahy

Aviváž vás může zbavit nevzhledných šmouh na oknech. Stačí, když do kýblu s vodou napustíte vodu, mycí prostředek, který běžně používáte na mytí oken, a přidáte trochu aviváže. Po umytí je dobré namíchat znovu vodu a aviváž, v poměru 1 : 4 a utřít čistým a dokonale savým hadříkem okna. Na oknech se již nebudou tolik držet prachové částice a ostatní nečistoty. Na podlahy udělejte to stejné. Do kýblu nalijte vodu, jarový prostředek a aviváž a umyjte podlahu, klidně i tu dřevěnou.  

Mohlo by vás zajímat:  V koupelně často skladujeme věci, které tam nepatří. A to může mít až fatální následky

Odstranění lepidla

Přemýšleli jste někdy, jak odstranit lepidlo od samolepek? Jednoduše smíchejte vodu s aviváží 1 : 1 a roztok naneste na lepidlo. Takto jej jednoduše houbičkou odstraníte. 

Chtěli byste, aby vaše domácnost voněla, ale příčí se vám z nějakého důvodu používání osvěžovačů vzduchu, které obsahují aerosoly a jinou chemii, která pro zdraví není příznivá? Vyzkoušejte aviváž a bavlněnou látku. Namočte látku do aviváže a umístěte ji na topení. V zimě, kdy máte zapnuté topení, bude vůně intenzivnější. 

Zdroj: https://www.considerable.com/home/tips/fabric-softener-alternate-uses/
Přidat na Seznam.cz