Lemon 3941993 1920

Citron sedmkrát jinak. Recept na čistou a voňavou domácnost za použití jediné ingredience

Citron je jedním z nejoblíbenějších plodů díky tomu, že je známý svou bohatostí na vitamín C a další bioaktivní látky. Pomáhá posilovat imunitu a má skvělý vliv na pokožku. Nicméně, stojí za to vědět, že citron má také mnoho dalších zajímavých použití. Jakých?

Osvěžovač

Citron je přírodní osvěžovač vzduchu, díky kterému se zbavíme mnoha různých pachů, které se mohou v domácnosti objevit. V malém hrnci stačí vařit vodu s plátky citronu (můžete také přidat trochu vanilkového oleje). Polovina citronu také absorbuje pachy z chladničky. Kousky citronu pomohou i s nepříjemně zapáchajícími lahvemi či nádobami. 

Mohlo by vás zajímat:  Vdechněte podzimní atmosféru svému domovu díky nové výmalbě nebo barevné tapetě

Umyje ruce

S citronovou šťávou se zbavíte zabarvení (např. z řepy nebo mrkve) a nepříjemných pachů z rukou (např. po syrových rybách). Stačí si potřít ruce půlkou citronu nebo na ně vymačkat trochu šťávy.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Mastnoty

Díky citronu se rychle a snadno zbavíte nečistot a mastných usazenin v troubě. Nalijte půl litru vody a šťávu z jednoho citronu do žáruvzdorné misky a troubu zapněte na 180 °C. Po 15 minutách stačí troubu otřít měkkým hadříkem.

Mikrovlnná trouba

Nejlepší je nalít sklenici vody a napůl nakrájený citron do misky. Mikrovlnnou troubu na několik minut zapněte a následně vnitřek jen otřete. Pára s přídavkem šťávy rozpustí nečistoty.

Mohlo by vás zajímat:  Čistá postel zbavená roztočů: pouhá výměna povlečení nestačí, pomůže obyčejný prášek

Vodní kámen

Rozkrojeným citronem otřete kohoutky a koupelnové baterie, stejně jako kuchyňský dřez (pro tento účel je nejlepší použít polovinu citronu). Plátky ovoce můžete také přidat do vody v umyvadle a nechat ji po dobu jedné hodiny odstát. Po uplynutí této doby bude umyvadlo zářit a odtok získá příjemnou vůni.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Myčka nádobí

Plátky citronu bez semen pomohou sklu získat zpět svou bývalou nádheru a myčka bude příjemně vonět. Účinek posílíte, pokud na dno myčky vylijete půllitr octa.  

Mohlo by vás zajímat:  Využijte svůj domácí prostor na maximum

Praní

Citronová šťáva má silné bělicí a osvěžující vlastnosti. Díky tomu může posílit účinek pracích prostředků pro bílé tkaniny. Stačí nalít šťávu z jednoho citronu do dávkovače na prací prášek, oblečení bude sněhobílé a voňavé.

Přidat na Seznam.cz