Orchid 4720841 1920 (1)

Exotické krasavice jsou ozdobou každého interiéru, při správné péči i několik let

Už několik let patří mezi oblíbené květiny, kterými lidé rádi obdarovávají své příbuzné a známé. Při správné péči jsou orchideje kvetoucími rostlinami po většinu roku, nepotřebují mnoho pozornosti a péče o ně není náročná. Navíc je koupíte nejen v zahradnictví, ale také v supermarketech. 

Co je důležité při výběru zdravé orchideje?

Ještě před nákupem můžete snadno zjistit, jestli je rostlina zdravá, nebo je napadena škůdci. Důležitý je v tomto případě kořenový systém. Orchideje by se správně měly prodávat v průhledných květináčích proto, aby bylo vidět, až kořeny budou mít málo místa k růstu – to je správný čas na přesazení do větší nádoby.

Mohlo by vás zajímat:  Ke štědrovečerní tabuli patří slavnostně prostřený stůl
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Sledujte také listy rostliny. Ty by měly být jasné, zelené a bez jiného zabarvení nebo skvrn. Nevyplatí se investovat do orchideje, u které je zjevné, že trpí chorobou. Je možné, že si takovou orchidej odnesete domů v pořádku, ale po pár dnech může uhynout. Při zalévání je třeba dbát na to, abyste květinu nepřelili. Nejlepší je vzít rostlinu a nechat ji chvíli ve vodě – sama si vezme jen tolik vody, kolik potřebuje. Někteří orchideje jen rosí. Zálivku jim dopřejte jednou týdně, v období klidu stačí jednou za 14 dní. 

Mohlo by vás zajímat:  Nebezpečné škůdce si často přineseme domů s nákupem a ani o tom nemusíme vědět

Orchideje nejsou rostliny do mrazu

Důležité je také udržovat stabilní teplotu. Orchideje jsou teplomilné rostliny, určitě nesnesou velký mráz. Doporučená teplota pro správný růst a kvetení orchidejí je 15–25 stupňů. V létě můžete rostliny dát na terasu nebo balkon, ale dejte pozor, aby na ně nešlo přímé slunce. Stejně tak nemají rády průvan.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pro orchideje se prodávají speciální substráty, které jsou stvořené přímo pro jejich kořenový systém. Většina substrátů obsahuje speciální suroviny, jako například kokosové skořápky. Na dno květináče můžete také vložit borovou kůru. Při správné péči rostlina vydrží několik let a dočkáte se krásných květenství různých barev i počtů. 

Přidat na Seznam.cz