Fridge 3475996 1920

Chytré uskladnění potravin zabrání jejich zkažení

Ať už bydlíte na malé vesničce a nakupování do zásoby je pro vás nutnost, nebo se jen snažíte omezit nákupy na minimum kvůli současným koronavirovým opatřením, určitě se vám občas stane, že v ledničce zůstane opomenutý kus ovoce nebo sýra. Vzhledem k množení bakterií většinou tyto osamělé kousky letí rovnou do koše. Jak zabránit plýtvání a vyhazování nemalých peněz, které mizí v odpadcích společně se zkaženým jídlem?

Správné uskladnění v ledničce je základ

Nejjednodušší způsob, jak prodloužit trvanlivost čerstvých potravin, je uložení do ledničky. V té ale mohou být teploty rozdílné podle místa, kam jídlo ukládáte. Většinou se teploty v policích a úložných prostorech mohou lišit až o více než jeden stupeň, teplota se snižuje shora dolů a od dveří po zadní stěnu. Co tedy do které části chladničky patří?

  • horní část – džemy, zavařeniny, konzervy
  • střední část – mléčné výrobky a vařené pokrmy
  • spodní část – maso, ryby, uzeniny
  • zásuvky – ovoce a zelenina (rajčata a brambory do ledničky nepatří, v chladu podléhají zkáze rychleji) 
Mohlo by vás zajímat:  Hlávkový salát je v jídelníčku nepostradatelný, správně uskladněný vydrží déle čerstvý
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak udržet ovoce déle čerstvé?

Stalo se vám někdy, že jste v šuplíku na ovoce a zeleninu našli scvrklý černý banán? Chcete-li se tomu vyvarovat, stačí stopku banánu (místo, kde se banány srůstají) pevně omotat potravinářskou fólií, oddálíte tak proces dozrávání až o 14 dní. Naproti tomu jahody dozrávají velmi rychle. Není nic jednoduššího, než nastříkat na ně směs octa a vody v poměru 1:10 a poté pečlivě osušit papírovou utěrkou. Nejtrvanlivějším ovocem jsou pravděpodobně jablka, stačí je uložit do sklepa nebo na jiné chladné místo a máte po starostech. Pokud v bedýnce s jablky odhalíte některé nahnilé, je důležité jej ihned odebrat od ostatních, aby se hnilobný proces nešířil. Máte jablíčko rozkrájené a nestihli jste ho sníst? Abyste zabránili zhnědnutí vlivem oxidace, namočte jej do citronové šťávy.

Mohlo by vás zajímat:  Aby kuchyňské prkénko vydrželo dlouho krásné a bez zápachu, je nutné o něj dobře pečovat
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Mléčné výrobky, maso a pečivo

Udělali jste větší nákup čerstvých potravin a víte, že je nestihnete zkonzumovat? V tom případě je samozřejmě nejlepší většinu z nich uložit do mrazáku. Například pečivo, maso a bylinky jsou ke zmrazení vhodné a pro rozmrazení chutnají stejně jako v den nákupu. Do mrazáku uložte i mouku a to alespoň na 24 hodin, zbavíte se tak případných škůdců, kteří se mohli zabydlet v obalu. Poté tyto sypké potraviny přesypte do uzavíratelných skleněných či plastových dóz. Pokud se vám podařilo nasbírat větší množství hub, můžete je buď usušit, nebo neumyté skladovat v papírovém sáčku v ledničce. 

Mohlo by vás zajímat:  Roztoči se v kuchyni drží na nenápadných místech, kde hodují na zbytcích potravin

 

Přidat na Seznam.cz