Chybně nastavená teplota při praní prádla neodstraní špínu a může způsobit i zdravotní problémy

Praní prádla je jednodušší, než dříve. Stačí otevřít pračku, naházet do ní oblečení, nastavit program a o nic se nestarat. Ne každý ale s moderními pračkami umí, a ne každý ví, jaký program je ten správný.

Vývojem totiž prošly nejenom postupy a metody praní, ale také jednotlivé materiály, které pereme. A tak je nutné dát pozor na to, jaký program volíme a jaká teplota je ta správná. Snad každá hospodyňka ví, že příliš vysoká teplota může vést k tomu, že se prádlo srazí. Málokdo ale tuší, že problémem může být i teplota příliš nízká. Pokud je zvolena, hrozí nejenom to, že se oblečení nedopere, ale dokonce i mnohé další komplikace.

Silnější prací prostředky vyšší teplotu vody nenahradí a špatné praní může mít negativní dopad na naše zdraví.
Druhy zdraví ohrožujících bakterií:

  • Escherichia coli
  • Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok)

Německý výzkumný tým zabývající se negativními dopady praní při nižších teplotách prokázal že v pračce, která pere na teplotu 40 °C a nižší, se nachází 100 miliónů střevních bakterií. Vaše voňavé oděvy a spodní prádlo jsou kontaminovány těmito bakteriemi, které úzce souvisí s mnohými nemocemi. Vědci se shodují, že pouze praní při teplotě nad 40 stupňů Celsia a použití čisticího prostředku obsahujícího bělidlo významně omezuje mikroby, které nás ohrožují.

Mohlo by vás zajímat:  Sprcha rostlinám prospěje. Domácí květiny se budou moci znovu nadechnout a růst do krásy

Jestliže chcete alespoň částečně eliminovat bakterie nacházející se ve vaší pračce, udržujte v čistotě dveře pračky, včetně těsnění dveří a zásuvku na prací prostředky.

Zdroj obrázku: Pixabay

Snažte se používat více programů na vaší pračce

Také ne všechno prádlo je nutné prát na teplotu 40 °C a nižší. Prádlo z odolnějších materiálů se pokuste prát na teplotu 60 °C. Ručníky, utěrky a mnohá ložní povlečení snese bez problémů prací program pod označením vyvářka, což je teplota přesahující 90 °C.

Program s vyšší teplotou bychom měli používat, nachází-li se doma nemocná osoba nebo alergik. Jen tak docílíme minimalizace roztočů a bakterií.

V neposlední řadě ne na každé prádlo je potřeba používat jemný tekutý přípravek. Ukazuje se, že až do doby, kdy většina lidí používala silné čisticí prostředky, bakterie neměli takové šance, zabydlet se v našem prádle. To se dnes změnilo.

Perte s rozmyslem

Oddělujte pečlivě spodní prádlo od ostatních věcí. Dětské oblečení perte vždy zvlášť, a to samé platí pro utěrky a ručníky.

S dodržováním těchto několika zásad pro správné praní snadno minimalizujete riziko, že bakterie z prádla vám skončí v ústech.

Zdroj: https://www.which.co.uk/reviews/washing-machines/article/washing-machine-temperature-guide-aLiyf2p96y4d
Přidat na Seznam.cz