Správná péče o pračku prodlouží její životnost i o několik let. Prevence je přitom snadná
Automatická pračka je nejpoužívanějším spotřebičem v domácnosti. Díky pračce je veškeré prádlo ihned vyprané a vyždímané. Ne jako dříve, kdy naše babičky musely prát v neckách a na valše. Tento způsob praní si již ani nedokážeme představit. Proto bude dobré se o pračku řádně starat. Pokud se o pračku nestaráme, hromadí se nám v ní nečistoty, mezi které patří i plísně, vodní kámen a jiné usazeniny, které mohou životnost pračky zkrátit. Nemusíte kupovat drahé prostředky, můžete použít ty běžně v domácnosti dostupné.
Jak odvápnit
Vápenaté usazeniny jsou problémem ve většině domácností. Usazují se na bateriích, na dvířkách od sprchy a jsou opravdu nevzhledné. Také se usazují v pračce a mohou poškodit její funkce. K odvápnění pomůže ocet. Stačí, když nalijete jeden litr octa do prázdného bubnu pračky a zapnete cyklus s nejvyšší teplotou. Po vyprání nechte dvířka pračky po celý den otevřená, aby voda a vlhkost vyschly. Pokud nemáte ocet, nasypte do dávkovače kyselinu citronovou a zapněte na nejvyšší teplotu.
Jak odstranit plíseň
Pokud vám oblečení po vyprání zapáchá, na vině bude plíseň. Jednejte rychle. Sáhněte po bělidle, které nastříkáte za gumu bubnu. Nechte chvíli působit a poté otřete namočeným hadříkem. Pokud máte plíseň i hlouběji v pračce, nalijte litr octa do pračky a zapněte ji.
Lepší je prevence než řešení potíží
Pro udržení čisté pračky bez zápachu a plísní je třeba vždy dodržovat několik pravidel. Po vyprání oděvů okamžitě prádlo vyjměte z pračky a pověste nebo dejte do sušičky. Jestliže necháváte oblečení několik hodin mokré v pračce, podpoříte nejen zápach oblečení, ale i tvorbu plísní. Po vyprání byste měli okamžitě mokré prádlo vytáhnout a vysušit a nechat pračku řádně vyschnout.
Zdroj: https://www.statefarm.com/simple-insights/residence/steps-for-maintaining-your-washing-machine