View Whole Cut Fresh Black Bread Towel Brown Wooden Tray Dark Mix Colors Surface

Čerstvost chleba prodlouží správné skladování. Využít lze také cukr

Pečivo je tradiční potravinou. Pokud netrpíte alergií nebo intolerancí lepku, tak si můžete opravdu vybrat z velkého množství pečiva. Od světlého, tmavého, slaného až po sladké. Nejtradičnějším pečivem v domácnostech bývá chléb. Výhodou chleba je, že zasytí a můžete ho konzumovat de facto po celý den. Hodí se jak na snídani, tak na svačinu, oběd nebo k večeři. Jednu nevýhodu chléb přeci ale má. Mnoho druhů chleba trpí tím, že rychle ztrácí svou chuť a konzistenci. Z křupavého a chutného bochníku se stane tvrdý, až nevhodný k pozření. Existují ale jednoduché triky, jak prodloužit jeho čerstvost.

Mohlo by vás zajímat:  S novými botami si domů přineseme i malé pytlíčky silikagelu. Ten rozhodně nepatří do koše

Trvanlivost chleba závisí na mnoha faktorech

Nejchutnější chléb je čerstvě vyndaný z pece. Chuťové buňky si doslova smlsnou na křupavé kůrce nadýchaného a měkkého vnitřku. Své kouzlo dodává i aromatická vůně. Často nás láká k tomu, abychom jej snědli bez přílohy. Trvanlivost chleba výrazně klesá. Ta záleží především na:

  • druhu chleba (kváskový žitný vydrží déle čerstvý než pšeničný s droždím),
  • použitých ingrediencích,
  • správném skladování chleba.
Zdroj obrázku: Freepik

Správné skladování chleba

Velice důležitým parametrem jsou podmínky pro skladování chleba. Ideální je suché prostředí s teplotou v rozmezí 18–22 °C. Mylně se ale domníváme, že nejlepší je skladovat chléb v potravinářských nebo hliníkových fóliích. Bohužel tato metoda akorát přispívá ke vzniku plísní. Zkuste místo toho zabalit chléb do utěrky. Přírodní materiál je mnohem vhodnější pro skladování, jelikož brání vysychání. Za zmínku stojí investice do vaku, který ochrání také chléb před světlem.

Mohlo by vás zajímat:  Tablety do myčky se vyplatí kupovat do zásoby. A to i když doma myčku nemáme

Cukr brání v tvorbě plísní

Cukr bývá často démonizovaný, co se ale týče prodloužení čerstvosti chleba, zde hraje prim. Nejenže výrazně prodlouží čerstvost bochníku, ale chléb zůstane měkký a chráněný před plísní. Stačí vložit dvě kostky cukru do tašky společně s chlebem, v němž bude nasakovat vlhkost.

Zdroj: https://www.insider.com/guides/kitchen/how-to-store-bread
Přidat na Seznam.cz