Stack Towel Table

Ručníky šetrně vybělí kyselina citronová nebo samotný citron

Existuje něco krásnějšího než se po wellness nebo koupeli v hotelovém bazénu zachumlat do bílé a nadýchané osušky? Vyhlášené hotely se pyšní nejen designem a vytříbenými službami, ale mezi zajímavé benefity patří také používání úžasných bílých ručníků a osušek. Po běloskvoucím koupelnovém textilu touží rovněž běžné hospodyňky, které ale zjišťují, že už pár týdnů po zakoupení šednou nebo žloutnou. Jak jim navrátit krásný vzhled?

Šednutí a tvrdnutí vláken

Jedno, dvě, tři vyprání a z drahých krásných ručníků se stávají nevzhledné šedé hadry, které mají k hebkosti velmi daleko. V takové chvíli mnoho hospodyněk sáhne po různých chemických prostředcích, které slibují nemožné. Povětšinou tato snaha končí vznikem rozličných děr, které způsobují obsažené agresivní látky. Jak tedy prát efektivně ručníky? Řešení se skrývá ve zkušenostech našich babiček, které rozhodně nevlastnily prvotřídní pračky ani nejnovější marketingové přípravky.

Mohlo by vás zajímat:  Vybrat kuchyňské prkénko není snadné, každý materiál má své výhody
Zdroj obrázku: Freepik

Domácí prostředky vyhrávají

Chemické výrobky slibující zázraky zatěžují peněženku i životní prostředí, proto je vhodnější sáhnout po jiných alternativách se stejnou účinností. V případě ručníků se může použít obyčejná kyselina citronová, která se běžně prodává v sáčcích v supermarketech i v drogeriích. Nemá žádný negativní vliv na životní prostředí, přitom je velmi účinná. Kyselina citronová se míchá s horkou vodou v poměru 3 : 7, přičemž se musí počkat, až se krystalky zcela rozpustí. Poté se do roztoku umístí ručníky a nechají se přes noc máčet.

Mohlo by vás zajímat:  Zima láká ke skladování potavin na balkóně. Málokoho ale napadnou rizika

Pomůže i citron

Co dělat, když se v celé domácnosti nenajde ani špetka kyseliny citronové? Ještě existuje možnost použít samotný citron. Plod se umyje a nakrájí na tenké plátky a vhodí se do hrnce s vodou, krátce se povaří. Ručníky a osušky se pak vloží do uvařeného roztoku asi na hodinu. Už po máčení získají světlejší odstín, nadto budou překrásně vonět citrusovou vůní. Po máčení v kyselině citronové i v citronovém roztoku se ručníky ještě vyperou běžným způsobem v pračce.

Zdroj: https://www.hgtv.ca/natural-ways-to-clean-white-towels-without-bleach/
Přidat na Seznam.cz